недела, 26 март 2017 - Шеснаесет годишниот Чурлинов повикан во сениорската репрезентација
По триумфот во Вадуц против Лихтенштајн (3:0) во натпревар од 5. коло од квалификациите за СП 2018 во Русија, фудбалската репрезентација на Македонија ги продолжува подготовките за контролниот натпревар против Белорусија закажан за 28 март (вторник) во 18 часот во Скопје.
 
сабота, 25 март 2017 - Челзи му нуди нов договор на Азар
Раководството на Челзи одлучи да му понуди нов договор на белгискиот интернационалец Еден Азар кој оваа сезона по доаѓањето на Антонио Конте повторно игра во својата препознатлива форма.
 
сабота, 25 март 2017 - Ангеловски: Најдоброто допрва следува
ВПо убедливата победа од 3:0 синоќа во Вадуц над Лихтенштајн, селекторот на Македонија, Игор Ангеловски беше задоволен од резултатот. Ова за него беше прв триумф како предводник на репрезентацијата на еден официјален натпревар.
 
сабота, 25 март 2017 - Евролига: Победи за шпанските великани Реал и Барселона
Шпанските екипи Реал Мадрид и Барселона забележаа победи на двата последни дуела од 28.коло во кошаркарската Евролига.
 
петок, 24 март 2017 - Квалификации за СП 2018: Победи на Турција и Србија
Репрезентациите на Турција и Србија забележаа победа против Грузија и Финска во натпреварите од 5. коло во квалификациите за Светското фудбалско првенство што ќе се одржи во Русија 2018 година.
 
петок, 24 март 2017 - Фудбал (У-21): Македонија ја совлада Црна Гора со 2:0
Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година славеше победа над Црна Гора со 2:0.
 
петок, 24 март 2017 - Македонските јуниори одиграа нерешено против Украина
Јуниорската фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 18 години со нерешен резултат против Украина го започна својот настап на меѓународниот турнирот „Четири нации“ кој се одржува во Рига, Летонија.
 
петок, 24 март 2017 - Влезницата за дуелот Македонија - Белорусија за симболични 100 денари
Влезниците за пријателскиот фудбалски натпревар меѓу најдобрата македонската репрезентација и селекцијата на Белорусија се продаваат со симболична цена од 100 денари.
 
петок, 24 март 2017 - Новата генерација млади фудбалери во дуел против Црна Гора
Новата генерација македонски фудбалери од селекцијата до 21 година кои ќе го понесат товарот во следниот квалификациски циклус, попладнево ќе го одиграат првиот контролен натпревар.
 
петок, 24 март 2017 - Три гола на Паулињо во победата на Бразил над Уругвај
Фудбалерот на кинескиот тим Гонжу, Жозе Паулињо оствари „хет-трик“ во победата на Бразил против големиот ривал Уругвај.
 
петок, 24 март 2017 - Квалификации за СП 2018: Победи на Аргентина и Колумбија
Репрезентациите на Аргентина и Колумбија остварија победа над Чиле и Боливија во рамките од 13. коло на јужноамериканските квалификации за Светското фудбалско првенство во Русија во 2018 година.
 
петок, 24 март 2017 - Македонија оди на победа против Лихтенштајн во квалификациите за СП 2018 година
Најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија вечерва во Вадуц, против Лихтенштајн ќе го игра петтиот натпревар во квалификациите за Светското првенство 2018 година во Русија.
 
четврток, 23 март 2017 - Ангеловски верува во победа, Пандев не ја прифаќа фаворитската улога
Фудбалската репрезентација на Македонија утревечер во Вадрц, против Лихтенштајн ќе го игра петтиот натпревар во квалификациите за Светското првенство 2018 година.
 
четврток, 23 март 2017 - Алекс Симовски: Настапувам за државата на мојата фамилија, за мене тоа е непроценливо
Членот на шведски Акрополис Алекс Симовски против Црна Гора за првпат ќе биде во комбинација за настап во дресот на Македонија на еден официјален натпревар.
 
четврток, 23 март 2017 - Подолски: Поубав крај не можев да замислам
Лукас Подолски кој синоќа го одигра последниот натпревар за репрезентацијата на Германија и го постигна единствениот гол во победата над Англија изјави дека цел живот ќе го памети овој дуел.
 
четврток, 23 март 2017 - Милевски: Натпреварот против Црна Гора е важен пред се од психолошки аспект
Селекторот на фудбалската репрезентацијата на Македонија до 21 година Благоја Милевски во пресрет на утрешниот контролен натпревар против Црна Гора истакнува дека пресметката е важна од аспект на способноста на фудбалерите на се соочат со притисокот кој го носи еден ваков натпревар против подобро рангирана селекција од нашата.
 
четврток, 23 март 2017 - Тричковски против Лихтенштајн очекува да ја потврди голгетерската форма
Иван Тричковски се надева дека одличната голгетерска форма од настапите во својот клуб ќе ја пренесе и на репрезентативно ниво во „црвено-жолтиот“ дрес. Напаѓачот на АЕК Ларнака посакува да постигне гол на утрешниот дуел со Лихтенштајн.
 
среда, 22 март 2017 - Пандев: Дуелот со Лихтенштајн може да ни донесе многу позитивна работи
Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува подготовките за квалификациската пресметка против Лихтенштајн в петок на гостински терен. Нашиот најдобар национален тим денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Вадуц.
 
вторник, 21 март 2017 - Вилмотс нов селектор на Брегот на Слоновата Коска
Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Белгија, Марк Вилмотс е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска.
 
вторник, 21 март 2017 - Швајнштајгер една година во Чикаго
Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Бастијан Швајнштајгер ќе премине во американската лига во тимот на Чикаго.
 
вторник, 21 март 2017 - Гризман: Сонувам да играм за Реал или Барселона
Најдобриот фудбалер на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман призна дека би сакал еден ден да премине во редовите на градскиот ривал Реал Мадрид или Барселона.
 
вторник, 21 март 2017 - Делегатот ќе одлучи дали Спировски ќе биде во составот на Македонија против Лихтенштајн
Делегатот на натпреварот Лихтенштајн – Македонија од квалификациите за СП 2018 закажан за 24 март во Вадуц, на ден пред натпреварот ќе одлучи дали македонскиот репрезентативец Стефан Спировски може да настапи со имобилизатор на дланката кој мора да го носи поради повреда.
 
вторник, 21 март 2017 - ФИФА доживотно казни судија за досуден непостоечки пенал
Фудбалскиот судија од Гана, Џозеф Лампеј е доживотно суспендиран откако ФИФА го потврди неговото учество во „кроењето“ на резултатот на натпреварот меѓу Јужна Африка и Сенегал во квалификациите за Светското првенство, кој заврши со победа на домаќините со 2:1.
 
понеделник, 20 март 2017 - Пандев промовиран во Амбасадор на Суперкупот 2017
Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев денеска беше промовиран во Амбасадор на Суперкупот на УЕФА 2017, натпревар што треба да се игра во август во Скопје, меѓу освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа.
 
понеделник, 20 март 2017 - Македонија У-21 ги почна подготовките за дуелот со Црна Гора
Новата генерација македонски фудбалери до 21 година ги започна подготовките за првиот контролен натпревар против Црна Гора закажан за 24 март во 14:00 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје.
 
понеделник, 20 март 2017 - Барселона сигурна во дуелот со Валенсија
Фудбалерите на Барселона синоќа со 4:2 ја совладаа Валенсија на последниот натпревар од 28.коло од Примера.
 
недела, 19 март 2017 - Атлетико го доби дербито против Севилја
Фудбалерите на Атлетико Мадрид го добија дерби натпреварот против Севилја во рамките од 28.коло во шпанската Примера.
 
недела, 19 март 2017 - Убедлива победа на Монако за зачувување на лидерското место во Лига 1
Фудбалерите на Монако остварија убедлива победа против Каен, а во рамките од 30.коло на француската Лига 1.
 
недела, 19 март 2017 - Квадрадо му донесе победа на Јувентус
Со голот на Колумбиецот, Хуан Квадрадо уште во седмата минута од натпреварот актуелниот шампион и лидер на табелата во Серија А, екипата на Јувентус забележа минимална победа од 1-0 во дуелот против Сампдорија.
 
недела, 19 март 2017 - ФФМ организира дружење со младата фудбалска репрезентација на Македонија
Фудбалската федерација на Македонија денеска од 14 до 15 часот, организира отворен ден за дружење со македонската фудбалска репрезентација до 21 година на теренот во комплексот „Петар Милошевски“.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24