сабота, 20 јануари 2018 - Хрватска обезбеди полуфинале , ја победи Норвешка
Хрватска ја победи Норвешка на домашен терен пред 14 илјади навивачи во загрепската Арена.
 
сабота, 20 јануари 2018 - Гонзалес го враќа Лазаров за борба со Шпанците
Раул Гонзалес ја искористи првата од двете можни замени во главната фаза на Европското првенство во Хрватска, за да го врати Филип Лазаров во екипата.
 
сабота, 20 јануари 2018 - Франција на чекор до полуфиналe по победатанад Шведска
Со цврста одбрана и фантастичниот Жерар на голот, Франција ја совлада Шведска со 17-23 и е на чекор до полуфиналето на Европскиот шампионат.
 
сабота, 20 јануари 2018 - Во полн состав Македонија го одработи последниот тренинг пред мечот со Шпанија
Македонските ракометари попладнево за прв пат одработеа тренинг во арената во Вараждин, каде од утре ги продолжуваат своите настапи на Европското првенство во Хрватска.
 
сабота, 20 јануари 2018 - ,,Лудата банда што му фрли око на медалот” – ЕХФ со текст за Македонските ракометари
На официјалната страница на Европскиот шампионат , што се одржува во Хрватска е објавен осврт за настапот на Макеоднската репрезентација , со многу фалби за нашите ракометари , како и за селекторот Раул Гонзалес.
 
петок, 19 јануари 2018 - Словенија нема шанси за полуфинале , Данците посилни
Данска славеше против Словенија со 31-28 и се приклучи кон Германија со четири бода.
 
петок, 19 јануари 2018 - Червар доби само парична казна , ќе биде на теренот со Норвешка
Селекторот на Хрватска, Лино Червар кој направи неспортски потег на натпреварот со Белорусија доби парична казна од ЕХФ.
 
петок, 19 јануари 2018 - Германија со тешки маки ја совлада Чешка
Ракометната репрезентација на Германија во последните неколку минути успеа да го скрши отпорот на Чешка и на крај да ја совлада со 22:19.
 
петок, 19 јануари 2018 - ЕХФ поведува постапка против Червар , Вујовиќ се спаси
Европската ракометна федерација поведе постапка против Хрватскиот селектор Лино Червар , поради неспортски потег.
 
петок, 19 јануари 2018 - Хрватска ја следеа помалку гледачи од Македонија и Словенија
Во хрватските медиуми денеска осамнаа насловни со критики до навивачите на нивната репрезентација поради слабата посета на синоќешниот дуел со Белорусија во 1.коло од втората фаза на Европското првенство што се одржува во нивната земја.
 
петок, 19 јануари 2018 - Червар држеше противнички играч во финишот од натпреварот
Хрватскиот селектор Лино Червар на синоќешниот дуел со Белорусија направи потег што дел од спортските медиуми веќе го оценија како скандал.
 
четврток, 18 јануари 2018 - Норвешка без проблеми до триумф над Србија
Светскиот вицепрвак Норвешка без поголеми проблеми стигна до првата победа во втората фаза од натпреварувањето на ЕП во Хрватска.
 
четврток, 18 јануари 2018 - Вујовиќ: Македонија ќе има најмалку две победи во следната фаза
Пред заминувањето за Вараждин, селекторот на Словенија, поранешен селектор и на Македонија даде своја оценка на развојот на настаните во групите Ц и Д, кои ја формираа групата 2 од главната фаза.
 
четврток, 18 јануари 2018 - Ракометарите ја заслужија првата премија од 30.000 евра
Македонските ракометари кои без пораз ја минаа првата фаза од Европскиот шампионат во Хрватска, повеќе од сигурно дека ја заслужија и првата ветена премија од страна на Ракометната федерација на Македонија.
 
четврток, 18 јануари 2018 - Раул: Ќе биде чудно против мојата Шпанија
Шпанскиот тренер Раул Гонзалес кој ја предводи македонската репрезентација на Европското првенство во Хрватска, в недела за прв пат ќе има дуел против неговата земја.
 
четврток, 18 јануари 2018 - Нов имиџ Манасков, Стоилов и Кузмановски
Дејан Манасков, Стојанче Стоилов и Филип Кузмановски имаат нови фризури по освојувањето на 1.место во Ц-групата на Европското првенство во ракомет во Хрватска.
 
четврток, 18 јануари 2018 - Ристовски: Пак да се вратиме во Загреб во завршницата на ЕП
Голманот на Македонија, Борко Ристовски најави максимална борба и на следните три натпревари на Европското првенство што „црвено-жолтите“ ќе ги играат во Вараждин.
 
среда, 17 јануари 2018 - Гонзалес : Сега треба да се спуштиме на земја и да мислиме на Вараждин
Раул Гонзалез и по нерешениот резултат со Германија имаше многу причини да биде презадоволен.
 
среда, 17 јануари 2018 - Миркуловски: Со навивачите, со знаење и со среќа одиме до полуфинале
Македонската ракометна репрезентација како првопласирана ја заврши групната фаза. Вечерва со европскиот првак Германија, Македонија одигра нерешено 25:25.
 
среда, 17 јануари 2018 - Македонија непоразена и против Германија
Ракометните репрезентации на Македонија и на Германија одиграа нерешено 25:25 во последното коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска.
 
среда, 17 јануари 2018 - Чешка во вараждинската група против Македонија
Селекцијата на Чешка обезбеди пласман во главната фаза на Европскиот ракометен шампионат што се одржува во Хрватска.
 
среда, 17 јануари 2018 - Талески: Направивме историски резултат
Филип Талески со шест погодоци беше најефикасниот во македонската репрезентација во вечерашното реми (25:25) со Германија на Европското првенство што се одржува во Хрватска.
 
среда, 17 јануари 2018 - Словенија останува на првенството
Раководството на Словенечкиот ракометен сојуз на состанок одржан во Загреб, одлчи нивната репрезентација да продолжи со натпреварите на Европското првенство.
 
среда, 17 јануари 2018 - ЕХФ подготви специјално видео за македонските навивачи
Официјалниот медиумски канал на Европската ракометна федерација (ЕХФ ТВ), подготви видео за македонските навивачи.
 
среда, 17 јануари 2018 - Жалбата на Словенија отфрлена и од второстепената комисија на ЕХФ
Комисијата на ЕХФ ЕВРО 2018 денеска ја отфрли жалбата на Словенечката ракометна федерација против претходната одлука на првиот орган, Дисциплинската комисија.
 
среда, 17 јануари 2018 - Талески: Германија има гранитна одбрана
Македонската ракометна репрезентација како првопласирана во групата Ц во Загреб го очекува дуелот против европскиот првак Германија од 3.коло. Двете минимални победи покажаа дека селекцијата има карактер и е подготвена да се надигрува до последната минута.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Хрватската репрезентација на колена пред Шведска
Репрезентацијата на Шведска убедливо триумф со 31-35 против Хрватска среде Сплит .
 
вторник, 16 јануари 2018 - Очекувано – Франција ја декласира Белорусија
Репрезентацијата на Франција ја оствари и третата победа на Европското ракометно првенство што се одржува во Хрватска.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Србија го победи Исланд, ќе чека триумф на Шведска
Селекцијата на Србија го совлада Исланд со 29-26 во натпревар од последното коло на А групата, но за натамошен престој на Европскиот шампионат, Србите ќе го очекуваат исходот од вториот натпревар во сплитската група.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај
Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24