Франција противник на Шпанија во финалето на ЕП за кошаркарки

Кошаркарките на Франција се изборија за пласман во финалето на Европското првенство што се игра во Чешка. Нивни противнички во дуелот за златниот медал ќе им бидат кошаркарките на Шпанија.