Оваа недела настап на фјучрс турнир во Кисељак во Босна и Херцеговина ќе има и Томислав Јотовски, кој го очеква ривалот во првото коло.

Што се однесува до новата ранг листа на АТП од македонските тенсиери Јотовски по полуфиналето во Добој има скок од 56.места и сега се наоѓа на 640.место. Скок направи и Горазд Србљак, кој се проби на 1.699 место со напредок од 454 места. Од другите македонски тенисери Стефан Мицов се наоѓа на 1.293 место, Бојан Јанкуловски се наоѓа на 1.453 место, Бесир Дургути е на 1.743 место, а Димитар Грабул е 1.748 место.

Во женска конкуренција Лина Ѓорческа се наоѓа на 269.место на ВТА листата, додека Магдалена Стоилковска на фјучрсот во Хамамет, Тунис треба да го игра мечот од третото коло од квалификациите Елене Џоновезе од Малта. 

Датум на објава: понеделник, 23 мај 2016 во 17:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар