Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор Димитров.

Топ 10 тенисери на светот:
        1. (1) Енди Мареј (Велика Британија) 7.750 поени
        2. (2) Рафаел Надал (Шпанија) 7.465
        3. (5) Роџер Федерер (Швајцарија) 6.545
        4. (4) Новак Ѓоковиќ (Србија) 6.325
        5. (3) Стен Вавринка (Швајцарија) 6.140
        6. (6) Марин Чилиќ (Хрватска) 5.075
        7. (8) Доминик Тим (Австрија) 4.030
        8. (9) Кеи Нишикори (Јапонија) 3.740
        9. (7) Милош Раониќ (Канада) 3.310
        10. (11) Григор Димитров (Бугарија) 3.160...

Од македонските тенисери најдобропласиран е Томислав Јотовски кој се наоѓа на 777.позиција. /МИА

Датум на објава: понеделник, 17 јули 2017 во 10:03
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар