понеделник, 24 јули 2017 - Лични предмети на принцезата Дијана изложени во Бакингамската палата
Збирка на ретко видени лични предмети кои и припаѓаат на Дијана, принцезата од Велс, изложени се во Бакингамската палата.
 
понеделник, 24 јули 2017 - Отворена седмата „Кока кола Активна зона“ во Куманово
Во Куманово вечерва официјално беше отворена седмата „Кока кола Активна зона“ , како продолжение на долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Кока кола, за промоција на активниот начин на живот и добробит на заедницата.
 
понеделник, 24 јули 2017 - По пет луѓе дневно „жртви “ на инсекти
Со тешко дишење, отоци и без свест едвај било спасено 21 годишно момче по убодот на оса во вратот.
 
недела, 23 јули 2017 - Му го отсекла пенисот на својот сопруг бидејќи ја навредил
Мажот и рекол на својата 30 годишна сопруга дека остарела.
 
недела, 23 јули 2017 - Ново чудо: “Небесниот воз“ подобар и од метро (видео)
Новиот вид транспорт за кинеските жители, “небесниот воз“ пуштен е пробно да работи и веќе ги соборува сите рекорди.
 
недела, 23 јули 2017 - Емотивно сведоштво на принцовите Вилијам и Хари за нивната мајка
Британските принцови Вилијам и Хари во новиот документарен филм, за прв зборуваа за последниот телефонски разговор што го имале со принцезата Дијана пред да почине.
 
недела, 23 јули 2017 - Градот Готам навистина постои и е познат по “лудилото“ (видео)
Веројатно ни најголемите обожаватели на Бетмен не знаат дека неговиот роден град Готам навистина постои и дека дури послужил како инспирација за познатиот стрип и серијата филмови за човекот-лилјак.
 
недела, 23 јули 2017 - Синовите ќе ја раскажат на филм најискрената приказна за принцезата Дијана
Наследникот на британскиот престол војводата од Кембриџ, Вилијам и неговиот брат принцот Хари ќе ја раскажат приказната за својата мајка принцезата Дијана во документарен филм.
 
недела, 23 јули 2017 - Ова е правата вистина за Областа 51
Областа 51 веќе со децении се наоѓа во средиштето на теориите на заговор за вонземјани.
 
недела, 23 јули 2017 - Дете се обидело да побегне од Германија поради лоши оценки
Десетгодишно дете од северот на Германија се обидело да побегне од земјата плашејќи се од реакцијата на своите родители поради лошите оценки, соопштила полицијата.
 
сабота, 22 јули 2017 - На нејзината убавина се воодушевува целиот свет: Саудиската принцеза која одби да носи традиционална облека (фото)
Запознајте ја Амира Ал Тавил, преубавата саудиска принцеза која „Форбс“ ја вброи меѓу 100 најмоќни арапски жени.
 
сабота, 22 јули 2017 - Шише вино продадено за повеќе од 35.000 евра
Шише исклучително ретко вино на познатата австралиска винарија „Пенфолдс“, е продадено за 51.750 австралиски долари (35.158 евра).
 
сабота, 22 јули 2017 - Со лути пиперки ја силувала љубовницата на сопругот
Дваесет и тригодишната Виетнамка Ли Чанел дознала дека нејзиниот сопруг Чиен Кео (24), изневерува, па се одлучила со помош на своите другарки да и се одмазди на неговата љубовница.
 
сабота, 22 јули 2017 - Решена мистеријата за Бермудскиот триаголник?
Научниците и теоретичарите на заговори до сега предложија безброј сценарија за да се објасни феноменот на исчезнување бродови и авиони во областа наречена Бермудски триаголник.
 
петок, 21 јули 2017 - Судија: Или цел град ќе се одвикне од дрога или сите ќе одите во затвор
После серија обвиненија во врска со дрогата која пристигнала во ист ден, судијата на Централен Квинсленд во Австралија изгубил трпение и предложил итни реформи на законот.
 
петок, 21 јули 2017 - Доколку му помогнеле минувачите, наместо да го фотографираат, неговиот живот би бил спасен
Дваесет и петгодишниот софтверски инженер, кого во средата вечерта во индискиот град Бхосари го удрил автомобил, обилно крварел лежејќи на патот се додека не починал.
 
петок, 21 јули 2017 - Таксист за тура од 14 километри наплатил 280 евра!!
Полицијата во Прага привела еден таксист кој по вообичаената пракса на локалните таксисти , на странците да им наплаќаат енормни цени за кратки возење, претерал и на една туристка од странство за тура од 14 километри и наплатил дури 280 евра, наместо максималната која изнесува 20 евра.
 
четврток, 20 јули 2017 - Илон Маск: Добив вербална дозвола да градам „Хајперлуп“ во САД
Претприемачот и милијардерот Илон Маск денеска на твитер соопшти дека од владата на САД добил “вербална дозвола“ да изгради подземен транспортен систем „Хајперлуп“ од Њујорк од Вашингтон, наведува агенцијата „Ројтерс“, со тоа што Маск не изјавил кога проектот ќе биде изведен, ниту кој му дал дозвола.
 
четврток, 20 јули 2017 - Се изгорело освен една приколка и пчеларник. Како? (фото)
Во Жрновница во Хрватска изгоре скоро се, а после пожарот остана само пустош и апокалиптични глетки.
 
четврток, 20 јули 2017 - Крик за помош – дете со аутизам не знае да зборува, но знае дека ќе остане без леб
Една соба толку е голем светот во летниот период на ова 12 годишно момче кое боледува од епилепсија и има аутизам.
 
четврток, 20 јули 2017 - Неверојатна снимка од Грција: Брод во борба со брановите (видео)
Видео снимката која ја објави сајтот „Cyclades 24” ја прикажува борбата на бродот „Seajet 2” со огромните бранови за да стигне до островот Фолегандрос.
 
четврток, 20 јули 2017 - „Чудни “ сигнали доказ дека постои живот во вселената?
„Чудни звуци“ доаѓаат од ѕвездата оддалечена „само“ 11 светлосни години од Земјата , наведуваат научници од Порторико.
 
четврток, 20 јули 2017 - Во Македонија годишно во просек се пушат над 2.700 цигари
По иницијативата за нови законски измени за пушење пред се во угостителските објекти,светската анализа покажува дека над 46 отсто од мажите во Македонија, пушат цигари.
 
четврток, 20 јули 2017 - Фотка на денот: По напорната етапа на Тур де Франс!!
Велосипедистот Павел Полјански од тимот на Бора – Хансгорое предизвика огромен интерес на социјалните мрежи со слика од своите нозе.
 
среда, 19 јули 2017 - Промовирана пластична банкнота од 10 фунти со ликот на Џејн Остин (фото)
Банката на Англија денеска ја промовираше првата пластична банкнота од десет фунти, на која се наоѓа ликот на писателката Џејн Остин.
 
среда, 19 јули 2017 - Британски историчар: Легендите за кралот Соломон се фикција
Кралот Соломон, еден од најбогатите владетели во историјата, чие богатство се проценува на околу три милијарди денешни долари, е производ на мит, тврди историчарот Ралф Елис.
 
среда, 19 јули 2017 - Британец ги почестил сите свои вработени со незаборавен одмор
Ијан Лукас, сопственик на британската туристичка агенција „Red seven”, ги однел своите вработени, сите 42 –ца, на викенд за паметење – на вработените им платил тридневен престој во едно од најлуксузните одморалишта во Шпанија, Марбеља, а освен полниот пансион, платил и за забавата, шампањот и излетите.
 
среда, 19 јули 2017 - Дарежлив газда ги однел своите вработени на одмор во Шпанија!?
Дали јан Лукас е најдарежливиот газда на светот , се прашуваат светските медиуми откако ја пренесоа сторијата за Британецот кој сите вработени во неговата фирма ги однел на одмор во Шпанија.
 
среда, 19 јули 2017 - Соларен панел во облик на панда
Кина направи огромен соларен панел во облик на панда. Во градот Датонг во Кина дизајнерите одлучиле малку да се пошегуваат, а притоа да го соединат убавото и корисното.
 
среда, 19 јули 2017 - Почина Ангелина Иванова, пензионирана актерка во Драмски театар Скопје
Пензионираната актерка на Драмски театар Скопје Ангелина Иванова почина вчера на 89-годишна возраст.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24