вторник, 21 ноември 2017 - Американски ТВ водител избркан од работа поради сексуални обвинувања
Американскиот водител на вести , 75 – годишниот Чарли Роуз беше отпуштен од Телевизијата CBS по наводите за сексуално вознемирување.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Не носете бомби и гранати – предупредување до патниците на Еуростар
Еуростар нема да им дозволува на патниците со бомби или гранати од Франција да се качуваат на возот преку Ла Манш .
 
вторник, 21 ноември 2017 - Мугабе конечно поднесе оставка
Претседателот на Зимбабве , Роберт Мугабе попладнево поднесе писмена оставка .
 
вторник, 21 ноември 2017 - Хаос во Српското Собрание: Го гаѓаше колегата со глувче (ВИДЕО)
Жестока кавга во Српското Собрание . Пратеникот Бошко Обрадовиќ се нафрли врз колегата Александар Мартиновиќ .
 
вторник, 21 ноември 2017 - Турски уредник доби три години затвор поради еден твит
Уредникот на интернет изданието на весникот „Џумхуријет“, Огуз Гувен осуден е на три години и еден месец затвор поради “терористичка пропаганда“.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Уапсени “лажни бегалци“, борци на ИД планирале напади во Германија
Германската полиција во текот на големат рација во повеќе сојузни покраини, уапси шест лица осомничени дека се членови на ИД кои планирале напади на јавни места.
 
вторник, 21 ноември 2017 - 50 загинати во самоубиствен напад во Нигерија
Најмалку 50 луѓе загинаа во североисточниот нигериски град Муби кога тинејџер – бомбаш самоубиец, се разнесе во џамија.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Средба Путин – Асад: Време е за политичко решение за Сирија
Рускиот претседател Владимир Путин вчера со сочи се сретна со сирискиот претседател Башар Ал-Асад, на која и двајцата оценија дека извојувале важна победа на Исламската држава која три години држеше големи територии во Сирија.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Досие Младиќ – затворање на сенките на минатото или оживување на раните?
- Ја бранам својата земја и својот народ, а не Ратко Младиќ, рече Младиќ на првото рочиште во мај 2012
 
вторник, 21 ноември 2017 - Чешката полиција побара укинување на имунитетот на мандатарот Бабиш
Чешката полиција денеска побара од Парламентот да го укине имунитетот на мандатарот за состав на нова Влада, Андреј Бабиш, чија партија АНО убедливо победи на неодамнешните парламентрани избори.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Меркел се подготвува за нови избори
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не стравува од можноста за нови избори, наведувајќи дека нема да се повлече како лидер на партијата и како канцелар.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Трамп ја стави Северна Кореја на листата на земји кои подржуваат тероризам
Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека САД ќе ја стават Северна Кореја на листата земји за кои Стејт Департментот смета дека го поддржуваат меѓународниот тероризам.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - 33 лица повредени по две експлозии во фабрика во близина на Њујорк
Вкупно 33 лица се повредени, вклучувајќи и седум пожарникари по серија експлозии кои што се случиле во фабрика за производство на козметика во близина на Њујорк.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Дејли Меил: Бил Клинтон вмешан во голем секс скандал – четири жени го обвинуваат за силување додека биле тинејџерки
Бил Клинтон се соочува со нови шокантни обвинувања за сексуална злоупотреба од страна на четири жени.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Каталонците “дезертираат”: Го признаваме Мадрид, пуштете не на слобода
Двајца поранешни членови на каталонската влада, кои се во притвор поради улогата во референдумот за независност, кој Мадрид го забрани, побараа да бидат пуштени од притвор.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Рускиот патријарх: На човештвото му се ближи крајот на светот
Патријархот на Руската православна црква (РПЦ), Кирил изјави дека на човештвото “кое е длабоко во гревови“, му се ближи крајот.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Путин: Руската војска и морнарица мора да бидат опремени со најмодерното оружје
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската војска и морнарица мора да бидат опремени со најмодерно оружје за војната во иднина.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Во неколку акции на српската полиција уапсени 93 лица и запленети околу 3.8 килограми наркотици
Уапсени се 93 лица, вклучувајќи и шест полицајци и запленети се околу 3,8 килограми наркотици во повеќе одделни акции во Србија во борбата против криминалот и корупцијата.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Слика на српска црква и мапа на Косово најдени во компјутерот на Осама бин Ладен
Лидерот на терористичката група Ал Каеда, Осама Бил Ладен, кој беше убиен од страна на американските специјалисти, имал голем интерес за Косово.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Мал авион се урна на автопат во Флорида (видео)
Драма на автопат во Флорида.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Потресно сведоштво на поранешна сексуална робинка на ИД: Сакам да сум последната девојка со ваква приказна
Откако и ги убиле шестмината браќа и нејзината мајка, Надиа е киднапирана од нејзиното село и одведена на северот на Ирак, каде била сексуална робинка три години. Успеала да побегне, а сега целта и е да ја истера правдата.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Истече ултиматумот за повлекување на Мугабе
Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе се соочува со импичмент, откако претпладнево истече дадениот ултиматум доброволно да си поднесе оставка. Владејачката партија на Зимбабве, која вчера го исклучи Мугабе од лидерската позиција, му даде рок до денеска самиот да си замине од претседателската позиција или во спротивно ќе се соочи со импичмент.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Германија во политички лавиринт – ќе ја преживее ли Меркел кризата?
Некаде околу полноќ лидерот на германските либерали Кристијан Линднер го направи она што ретко кој го очекуваше – се повлече од 4- партитните преговори за состав на новата влада и ја втурна Германија во политичка неизвесност, нанесувајќи и го можеби најголемиот удар во кариерата на канцеларката Меркел.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Поради сомнителен пакет евакуиран конзулатот на САД во Цирих
Сомнителна пластична вреќа на која се испишани анти- американски слогани е пронајдена во близина на американскиот конзулат во Цирих.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Стејт Департментот се кастри и од горе и од долу
Синдикална организација на американскиот Стејт Департмент (АФСА) предупреди дека, под Администрацијата на претседателот Доналд Трамп и државниот секретар Рекс Тилерсон, драматично се намалува бројот на високо рангирани професионални дипломати, како и на потенцијални идни дипломати.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Земјотрес од 7 степени по Рихтер во Нова Каледонија
Земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтерова скала е регистриран утрово во водите на јужниот дел на Тихиот океан, на 82 километра источно од островите Лојалити во Нова Каледонија, соопшти Американскиот геолошки институт.
 
недела, 19 ноември 2017 - Позицијата на Меркел на стаклени нозе
Канцеларката Анкгела Меркел не може да состави влада , откако истече крајниот рок до денеска до 18 часот .
 
недела, 19 ноември 2017 - Мугабе се премисли – сепак не поднесува оставка
Во телевизиското обраќање на претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе , тој се премисли .
 
недела, 19 ноември 2017 - ЕУ дипломати шверцувале алкохол во Кабул ?
Истражители на Европската комисија утврдуваат дали се точни наводите дека ЕУ дипломати шверцувале и препродавале алкохол во Кабул.
 
недела, 19 ноември 2017 - Затворени гласачките места на Косово
Вечерва се затворени гласачките места на Косово по вториот круг локални избори .
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24