Дутерте воведе воена состојба на островот Минданао

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте воведе воена состојба на јужниот остров Минданао, каде силите на безбедноста се борат против екстремистите поврзани со Исламската држава, соопшти неговиот портпарол.