Ричард Гир беше еден од најпопуларните актери во 1980-те се до 1993 година. Сите ги паметиме неговите улоги во филмовите „Офицер и џентлмен“ , „Убавата девојка“. „Американски жиголо„ ...

Но, во 1993 година, на доделувањето на Оскарите, тој изрази негативен став во однос на кинеската окупација на Тибет а во 2008 повика на бојкот на Олимписките игри во Кина.

Кина е втор по големина филмски пазар во светот, а на Гир потади ставот во врска со Тибет, му е забранет влезот во оваа земја.

Гир смета дека Американската академија за филмски уметности е згарижена дека неговото појавување во филм ќе ја одбие кинеската публика, и затоа Гир во последната деценија и повеќе, добива само споренди улоги.
Датум на објава: четврток, 20 април 2017 во 20:52
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 16:36

коментари

остави коментар