Ако нема солидарност во миграциската политика, нема да ја има ниту во другите области и тоа ќе биде лошо за европската кохезија, изјави Меркел во за весникот „Франкфуртер Алгемајне Зонтагс-Цајтунг“, алудирајќи на неколку земји членки на Унијата, кои добиваат милијарди евра, а одбиваат да примат баратели на азил.

Неколку земји од источниот блок, како Унгарија, Словачка и Чешка го критикуваа механизмот за наметнување квоти, а минатата недела Европскиот суд на правдата ги отфрли нивните жалби и потврди дека Брисел има право да ги присилува земјите членки да примат мигранти.

Датум на објава: понеделник, 11 септември 2017 во 10:24
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар