Според проценките на полицијата, во Барселона имало околу милион луѓе кои во боите на каталонското знаме ги преполниле улиците на градот.
Голем дел од нив носеа пароли со порака „Збогум Шпанијо“ во момент кога се разжестува реториката меѓу богатата североисточна покраина и шпанската централна влада.

За први октомври е закажан референдум за самоопределување. Шпанскиот уставен суд го забрани, но каталонските власти најавија дека ќе го одржат граѓанското изјаснување.

Датум на објава: вторник, 12 септември 2017 во 13:41
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар