Пенс побарал средба на 19 декември во Витлеем, но висок претставник на Фатах кажа дека таква средба нема да има и дека Пенс е непосакуван во Палестина.


„Таква средба нема да има. Пенс не е добредојден во Палестина“, изјавил Џибрил Раџуб, висок претставник на Фатах.

Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс потенцира дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, не е сигнал дека САД се повлекуваат од мировниот процес.

„Не знам која друга земја се подготвува да го следи нашиот пример“, изјави Сандерс, додавајќи дека не е запознаена со плановите на другите земји.
Архива на вестиОстави коментар

Датум на објава: четврток, 07 декември 2017 во 22:42
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар