Полицијата и разузнавачката служба ќе ги отворат повторно случаите за смртта на 14 руски државјани , кои починале во Британија под сомнителни околности .
Министерката Амбер Руд се сомнева дека Русија има одговорност за смртта на 14 видни личности , а според медиумите постојат докази за ваквите наводи.
Се посочуваат дека Русија или мафијата се одгворни за неразјаснетите убиства и самоубиства на познати бизнисмени кои живееле во Британија .

Еден од нив е Борис Березовски , кој беше гласен критичар на Кремљ и пријател на Александар Литвиненко . Литвинеко почина од труење со радиоактивни материи , а Березовски се обеси во купатило. Пријател на Литвиненко беше Александар Перепиличниј , кој починал во 2012 за време на џогинг, а неговиот случај ќе биде отворен идниот месец.

И покрај изјавата на Министерката , полицијата објави дека нема да го отвора случајот на Перепиличниј .

Изјавата на Руд доаѓа по негирањето на Москва дека стои зад труењето на екс шпионот Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија .

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 23:22
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар