„Епл“ го отфрла обвинувањето на руското ФСБ дека соработува со разузнавањето на САД

Технолошката компанија „Епл“ ги отфрла тврдењата на руската Федералната служба за безбедност (ФСБ) дека соработува со американското разузнавање и ги следи руските корисници на Ајфон, јави синоќа компанијата. 

-Ние никогаш не сме соработувале и нема да соработуваме со кои и да било власти за вметнување бекдор (ранливост што дозволува добивање несанкциониран пристап до апаратот) на каков и да било производ на Епл, се вели во изјавата на компанијата.

ФСБ вчера излезе со тврдење дека „Епл“ тесно соработува со разузнавањето на САД, вклучително и со Агенцијата за национана безбедност (НСА), и дека во Ајфонот била откриена „аномалија“ која органот ја поврзува со „разузнавачки акции на американските специјални служби“ за да ги шпионира Русите.

Пендаровски: Неопходен е модел за амортизирање на пазарните шокови

„Неопходен е модел за амортизирање на пазарните шокови во амбиент на постојани променливи економски околности“.

Неизвесноста го засилува масовното иселување на младите не само од нашата земја, туку и од целиот регион на Западен Балкан. Со тоа губиме непроценлив човечки и социјален капитал од кој зависи долгорочниот економски раст и развој на нашите држави и на целиот регион. Неопходни се реформи во виталните сегменти клучни за економскиот развој, како што се инвестициите, продуктивноста на трудот, димензионирање на образованието според барањата на пазарот на трудот и креирање на квалитетни работни места, порача денеска претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на 9. Меѓународна истражувачка конференција што ја организираат Народната банка и Комитетот за преобразување на Бретон Вудс.

Според Пендаровски, тоа најдобро може да се постигне преку засилени реформи и забрзана интеграција во Европската Унија.

-Поголемата трговска и финансиска интеграција на регионот во европскиот пазар, во изминативе децении беше еден од виталните фундаменти на економскиот раст. Во регионот на Западен Балкан, токму македонската економија има највисоко ниво на трговска интеграција со ЕУ. Но, за македонските граѓани да ги почувствуваат придобивките од Унијата, освен трговска, неопходна е и политичка интеграција – што значи прифаќање и на европските стандарди и критериуми. Затоа, нам, и на земјите од регионот повеќе од кога било порано ни е неопходно натамошно зајакнување, а не намалување на врските со развиените економии, потенцира Пендаровски.

Како мала, отворена и увозно зависна економија, земјава, оцени, диспропорционално ги чувствува ефектите од глобалните потреси. Ефектите од здравствената, енергетската, економската, социјалната и безбедносната криза конвергираа во поликриза која ги покачи цените на енергенсите и на прехранбените производи, го забави економскиот раст, ја забрза инфлацијата, ги зголеми животните трошоци и го стесни просторот за поддршка на економијата.

-Затоа ни е важно да биде пронајден модел за амортизирање на пазарните шокови во амбиент на постојани променливи економски околности, подвлече претседателот.

Тој се осврна и на монетарната политика. Во услови на нестабилно надворешно опкружување и сѐ повисоки ценовни притисоци, особено поради војната во Украина, Народната банка, рече, по пример на Европската централна банка, почна да ја прилагодува својата монетарна политика.

-При тоа, факт е дека здравата монетарна политика придонесе да се зачува макроекономската стабилност на државата и делумно да се заузда растечката инфлација. Но, тоа не значи дека сите предизвици се надминати. Геополитичките и геоекономските ризици неспорно ги засилуваат долгорочните негативни ефекти и врз демографијата, истакна шефот на државата.

Пред Пендаровски, на конференцијата се обратија гувернерката Анита Ангеловска Бежоска и извршниот директор на Комитетот за преобразување на Бретон Вудс (КПБВ), Марк Узан.

Маркос: Филипини не сакаат судир, но ќе ги бранат своите триторијални води

 -Не бараме проблеми, но ќе продолжиме да ја браниме поморската територија на Филипините и правата на нашите рибари кои во овие области рибарат стотици години наназад, рече Маркос на прес-конференција, пренесен од американските медиуми. 

Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос помладиот денеска изјави дека неговата земја не сака конфликт, но цврсто ќе ги брани своите територијални води, откако крајбрежната стража ја отстрани пловечката бариера поставена од Кина во спорниот дел од Јужно Кинеско Море.

-Не бараме проблеми, но ќе продолжиме да ја браниме поморската територија на Филипините и правата на нашите рибари кои во овие области рибарат стотици години наназад, рече Маркос на прес-конференција, пренесен од американските медиуми.

Филипинските власти во вторникот соопштија дека ја отстраниле пловечката бариера поставена од Кина за да ги блокира филипинските рибарски чамци да влезат во спорната област во Јужно Кинеско Море.

„Бариерата претставуваше опасност за пловидбата, што е јасно кршење на меѓународното право. Таа, исто така, го попречува спроведувањето на риболовот и активностите за егзистенција на филипинските рибари“, соопшти филипинската крајбрежна стража.

Пекинг реагираше на соопштението на филипинските власти и „ја советуваше Манила да не предизвикува провокации или да создава проблеми“, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Филипинските власти претходно соопштија дека бариерата долга 300 метри на влезот во лагуната кај Скарборо Шол е „нелегална и нелегитимна“ и дека била поставена во петокот од бродови на кинеската крајбрежна стража, додека им се приближувал рибарски брод на филипинските власти.

Кина тврди дека полага право врз 90 отсто од Јужното Кинеско Море и делот што се преклопува со ексклузивните економски зони Виетнам, Малезија, Брунеи, Индонезија и Филипините.

Официјален Пекинг ја презеде контролата врз зоната Скарборо Шол во 2012 година и ги принуди рибарите од Филипините да патуваат на пооддалечени локации, каде што ловат помалку. Меѓутоа, Кина им дозволи на филипинските рибари да ловат риба во областа Скарборо Шол во периодот кога билатералните односи со Филипините се подобруваа во времето на поранешниот претседател Родриго Дутерте. Тензиите повторно ескалираа откако минатата година на власт дојде новиот претседател на Филипините Фердинанд Маркос помладиот.

Полициска рација на пет локации на косовскиот север по нападот во Бањска

 Косовската полиција изведе утрово рација на пет локации во три општини во северно Косово, во врска со случајот со нападот врз полицијата во Бањска кај Звечане, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста за косовските медиуми ја потврди заменик директорот на полицијата за северниот регион, Ветон Елшани.

- Претресот на петте локации е завршен. За други детали подоцна ќе излеземе со соопштение, рече Елшани.

Полицијата упаднала во ресторанот „Греј“, за кој се претпоставува дека е сопственост на Ема Радојичиќ, сопругата на потпретседателот на Српската листа, Милан Радојичиќ, кој е еден од осомничените како водач на групата која го изврши нападот во Бањска на 24 септември.

Косовскиот портал на српски јазик, „Коссев“ јави дека од гаражата на локал се одземени неколку автомобили, од кои два со белградски, а еден без регистерски таблички.

Според тамошните медиуми, во рацете на полицајците биле забележани хартиени кеси чија содржина не е позната.

притисни ентер