„Мажот ми загина, а 15 месеци подоцна родив негово бебе“

- Еве како останала бремена!

Љубовната приказна добила среќен исход по ненадејната загуба.

Елиди Пулин е австралиска манекенка која претрпела незамислива загуба пред две години кога нејзиниот сопруг сноубордерот Алекс Пулин се удавил додека нуркал. Таа во еден подкаст открива како се соочила со големата болка и како продолжила да живее без „Чамп“ како што го нарекувале.

Манекенката била во врска со него десет години и не ни сонувала дека животот целосно ќе ѝ се сруши само неколку часа по нивното последно видување.

- Беше обичен ден. Се разбудивме како и секој друг ден, сонцето сјаеше, навистина беше прекрасен ден. Ме праша дали да оди на сурфање или да нурка – открива таа во својата исповед.

Бидејќи Елиди повеќе сакала да прошета, се договориле подоцна да се најдат во локалното кафуле. Тоа утро го шетала нејзиното куче без да биде свесна дека за последен пат ја гледа својата сакана личност. Еден сосед набргу ја известил за неговата смрт.

Кога ја видела веста за пронајденото тело на социјалните мрежи, одбивала да поверува дека е тој.

-Го видов тоа утро, тогаш имаше само 32 години, се удавил откако се обидел да го задржи здивот под вода.

Нејзиниот сопруг се натпреваруваше во 2010, 2014 и последен пат 2018 година на Зимските олимписки игри. На својата земја ѝ донесе медал, а неговата ненадејна смрт го потресе светот. Со оглед на тоа што парот силно посакувал да има бебе, пријателите на Елиди и нејзиното семејство разговарале за посмртно вадење сперма. Дванаесет часа по неговата смрт, манекенката се согласила на таа процедура, иако сè уште не можела да се соземе од шокот.

По два обида за вештачко оплодување, манекенката ја родила Мини Алекс во октомври 2021 година, а девојчето неверојатно личи на својот покоен татко.

Манекенката споделила трогателна снимка на Инстаграм покрај која напишала: „Татко ти и јас те сонувавме со години, душо“.

Елиди во поткастот проговорила за нејзината емотивна борба, истакнувајќи дека секојдневно оди на плажа и „ја убива“ тоа кога гледа како мажи ги шетаат своите деца.

- Имавме среќа што спермата беше здрава. Мислам дека сè се поклопи и Чамп го виде тоа – открила таа.

По смртта на Алекс, манекенката започнала подкаст со една своја пријателка која исто така доживувала тешка животна борба. Тие двете меѓусебно си биле огромна поддршка и сфатиле дека треба да „блескаат“ во светот кој понекогаш може да изгледа како осамено и мрачно место.

Извор: srecna.republika.rs

Јанчев: 81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци.

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

Со свој говор кон присутните се обрати и градоначалникот Митко Јанчев:

"Почитувани присутни,

Од 15 до 28 години имаа 12те млади ваташани кои на 16ти јуни далечната 1943та година на исклучително бесчувствителен и ѕверски начин ги изгубија своите животи, токму на ова место каде што сме денес.

Ако се навратиме 7 години наназад. Сигурно сите се сеќаваме во каква состојба беше оваа локација. Го реконструиравме споменикот, хортикултурно го уредивме целиот простор, го опремивме со урбана опрема. Денес ова е едно од омилените излетнички места на младите и децата.

Изминатата година ги поставивме 12 те бисти на 12те ваташки младинци и ја отворивме спомен собата во нивна чест.

Сето ова е најмалку што можеме да направиме за нивната дадена жртва, за нивниот даден живот за нашата Македонија.

"Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена, пред очите наши загледани уште тоа утро во иднината."

Овие зборови се испишани на овој споменик да сведочат за овој крвав злочин.

Никогаш да не ги заборавиме страдањата на овие 12 младинци, никогаш да не заборавиме дека тие, својот живот го дадоа за ова што сме ние денес. За слободата која денес ја имаме.

Слава им. ", истакна Јанчев во својот говор.

АМСМ: Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е умерен

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, стои во соопштението од АМСМ.

Сопственикот на Рома го купува Евертон за 475 милиони евра

Сопственикот на Рома, Ден Фридкин, ќе го купи Евертон за 475 милиони евра, јавија денеска италијанските медиуми.

Според Туто Меркато, Фридкин како резултат на трансакцијата ќе добие 94,1 отсто од акциите, кои во моментов му припаѓаат на актуелниот сопственик на англискиот клуб, Фархад Мошири.

Целата процедура околу одобрување на договорот од Премиер лигата се очекува да потрае повеќе од еден месец, но не се очекуваат никакви проблеми.

Мошири е претседател на одборот на директори и акционер на USM Holdings. Тој се здоби со акции во Евертон во 2016 година.

Компанијата Фридкин Груп стана сопственик на Рома во август 2020 година. Според пишувањата на медиумите, сумата на трансакцијата е околу 600 милиони евра.

притисни ентер