„Модерна“ ангажирала ФБИ агент за да го следи Ѓоковиќ поради неговиот став за ковид- вакцините

Податоците за бројот на заразени со ковид, мутациите на болеста и начините за заштита од неа се уште се пренесуваат низ медиумите, но тие веќе не се во центарот на вниманието.

А сепак, денеска „протече“ информација која доста го шокираше целиот свет, особено во американските медиуми.

Според „Њујорк пост“, познатата фармацевтска компанија која се занимава со производство на вакцини во борбата против коронавирусот, Модерна, ангажирала поранешен агент на ФБИ да направи извештај во компанијата за познати личности со висок ризик кои имаат негативен став за вакцинацијата.

Меѓу оние на листата најмногу се издвојуваат имињата на Новак Ѓоковиќ, Илон Маск и Расел Бренда. Секој од нив јавно ја критикуваше задолжителната вакцинација.

Како што се наведува во текстот на „Њујорк пост“ во Модерна, се работело на формирање тим од функционери и „оддел за дезинформации“ кои треба да го следат нивото на јавното расположение во однос на процесот на вакцинација.

Меѓу другото, во еден од извештаите што е нарачан и на кој би требало да работи поранешниот агент на ФБИ се вели дека „Ѓоковиќ, крунисан анти херој по победата на УС Опен“. Да потсетиме. По две години отсуство од турнирот во Големото јаболко поради забраната за лица кои не се вакцинирани, Ноле победи на овогодинешниот УС Опен. Модерна беше против Ѓоковиќ да се натпреварува и оваа сезона бидејќи тие беа еден од спонзорите на натпреварувањето, но нивната желба не беше исполнета.

Поради коментарите во јавноста и на социјалните мрежи по триумфот на српскиот ас, во кои многумина ја исмејуваа компанијата, сметаат дека тоа го нарушило угледот на компанијата и затоа ги презеле горенаведените чекори.

Да потсетиме, Ѓоковиќ никогаш не посочи дека е против самата вакцина, туку дека се залага за слобода на избор и отворено беше против наметнување задолжителна вакцинација.

-Никогаш не бев против вакцините, ги примав како дете, но секогаш ја поддржував слободата на избор на она што го внесувате во вашето тело. Принципите на донесување одлуки за моето тело се поважни од која било титула или што било друго. Се трудам што повеќе да бидам во хармонија со моето тело – изјави еднаш Ѓоковиќ.

На протест за клима во Амстердам уапсени 17 активисти

Холандската полиција денеска уапси 17 учесници на климатски протест на активистичка група „Бунт против истребување“, откако со своите возила го блокираа автопатот А10 во Амстердам.

Полицијата соопшти дека предизвикале „опасност по животот на другите учесници во сообраќајот и на самите нив“.

Автомобилите што ги користеа активистите за да го блокираат сообраќајот се конфискувани, а на А10 после тоа останале меѓу 400 и 500 демонстранти.

Градскиот совет на Амстердам претходно упати „итен апел“ до климатските активисти да не протестираат на автопатот А10.

Првата блокада на овој автопат се случи на крајот на декември и траеше пет часа, по што беа уапсени над 400 активисти, а шестмина од нив беа казнети со 200 евра.

Конте е на потесниот список на Баерн, но не и приоритет, Антонио би сакал да работи во Серија А

Актуелниот германски фудбалски шампион Баерн Минхен го прифаќа назначувањето на Антонио Конте на крајот од сезоната.

Според инсајдерот Матео Морето, италијанскиот тренер е на потесниот список на минхенскиот клуб, но не е меѓу приоритетните опции. Актуелниот германски шампион е насочен кон потписот на Чаби Алонсо од Баер Леверкузен.

Самиот Конте би сакал да ја продолжи кариерата во Италија и чека можност да води тим од Серија А, но сепак не исклучува преселба во Баерн.

Педесет и четиригодишникот е без ангажман откако го напушти Тотенхем во март 2023 година. /МИА

Украина потпиша билатерални безбедносни договори со Италија и Канада

Претседателот на Украина Володимир Зеленски соопшти дека потпишал билатерални безбедносни договори со италијанската премиерка Џорџа Мелони и канадскиот премиер Џастин Трудо.

Договорите имаат за цел да ја зајакнат безбедноста на Украина додека таа не ја постигне својата цел да стане членка на НАТО.

Во објава на социјалните мрежи, Зеленски рече дека документот „поставува силна основа за долгорочно безбедносно партнерство меѓу Украина и Италија“.

Лидерите на Италија и Канада во моментов се во Киев за да ја одбележат втората годишнина од инвазијата на Русија врз Украина. /МИА

притисни ентер