„Одисеј е жив и функционален“- први информации за американското летало (ВИДЕО)

„Одисеј е жив и функционален“, објави Intuitive Machines на Твитер.

Вселенското летало именувано по кралот на Итака успешно слета на Месечината 23 минути по полноќ, но се уште се чекаат деталите за потфатот кој ќе остане во историјата од најмалку две причини - ова беше прв пат приватна сонда да слета на лунарната површина, а нејзиниот триумф го претставува враќањето на САД по 52 години.

Со овој успех Америка го спаси образот кога се во прашање лунарните експедиции, во кои во 21 век досега Кина, Индија и Јапонија ја претекнаа, но и се врати посилна во новата вселенска трка. Дополнително, слетувањето на сонда на Месечината е само првиот чекор кон нови човечки експедиции, планирани за 2026 година.

- Прв ден на површината на Месечината, најнови информации. Одисеј е жив и здрав. Контролорите на летот комуницираат со него и му наредуваат на леталото да преземе научни податоци. Сондата има добра телеметрија и соларно полнење. Продолжуваме да дознаваме повеќе за конкретни информации како географска широчина и надморска височина, општата состојба и ориентација - е наведено во твитот Intuitive Machine, каде беше најавена и прес-конференција со агенцијата НАСА.

Ова е прва информација за американското летало откако е потврдено слетувањето, но сè уште не се објавени фотографии од Одисеј на површината на Месечината.

- Америка се врати на Месечината, за прв пат по половина век. На осмиот ден од нивното патување од четвртина милион милји, Intuitive Machines успешно направија историско слетување. Тоа е голем успех за Intuitive Machines, SpaceX и NASA. Каков триумф е ова за човештвото. „Одисеј ја стигна Месечината“, изјави Бил Нелсон, администратор на НАСА, веднаш штом беше потврдено дека леталото успешно слетало.

По дебаклот со вселенското летало „Перегрин“ пред околу еден месец и децении без обид за лунарна мисија, Америка го загуби водството во истражувањето на Месечината, а ја презеде Кина. Иако СССР (чиј наследник е Русија) и САД ја освоија површината на Месечината во 20 век, тие заостанаа зад Кина, Индија и Јапонија во 21 век.

– За прв пат од 1972 година НАСА слета вселенско летало на површината на Месечината. Но, агенцијата тоа не го направи сама, туку во партнерство со приватни компании. Благодарение на новите технологии и ова јавно-приватно партнерство, научните проекти на Месечината и идните мисии ќе отворат нов свет на научни можности. Како дел од проектите започнати оваа година, тимови од научници, вклучувајќи ме и мене, ќе можат да вршат радиоастрономски истражувања од јужниот пол и од далечната страна на Месечината. Има многу потенцијал во овие мисии - изјави за The Conversation Џек Барнс, професор по астрофизика и планетарни науки на Универзитетот во Колорадо во Болдер.

Нарачувале бифтеци, купишта десерти, испиле 15 шишиња вино, а потоа извеле познат трик (ВИДЕО)

Италијанскиот ресторан Bella Ciao во Порт Талбот, западно од Свонси, Британија, обвини група гости, најверојатно членови на исто семејство, дека си заминале без да си ја платат сметката.

Менаџерот тврди дека нарачале скапи бифтеци, двојни десерти и 15 шишиња вино, а кога дошло време да се платат работите „станале чудни“.

На видеата и фотографиите, кои ресторанот ги објави на Фејсбук, се гледа дека жена, најверојатно мајка, се обидува со картичка да плати сметка од 380 евра.

Плаќањето било одбиено двапати, а вработените тврдат дека жената рекла дека нејзиниот син ќе ја чека во барот додека таа „одеше да земе друга картичка“, пишува Дејли мејл.

Претставниците на ресторанот наведуваат дека таа не се вратила, а и момчето побегнало од местото на настанот.

„Мојот син сакаше да тргне по него, но јас му реков да престане“, изјавил менаџерот Тајрон Рис.

Тој додава дека не успеал да стапи во контакт со групата гости бидејќи бројот со кој ја направиле резервацијата бил „лажен“. Случајот подоцна го пријавил во полиција.

Снимката што беше објавена стана вирална во текот на викендот, а Тајрон Рис тврди дека добил многу повици од други ресторани кои имале слични инциденти со семејството (кое не платило).

Тој додава дека е „разочаран од реакцијата на властите“.

„Плаќам даноци, но се чини дека сум немоќен. Ме нервира кога знам дека ова се случува и дека се извлекуваат со тоа“.

Итно е евакуиран хотел во Рим поради токсично испарување од базенот, настрадале пет лица

Најмалку пет лица се затруени во хотел во центарот на Рим, кога од базенот се испуштале штетни испарувања.

Наредена е итна евакуација на сите присутни гости и вработени.

Според италијанските медиуми, повредените се во болница, а едно лице е во многу тешка состојба.

Вработените во хотелот се затруени, а најмалку 35 лица се евакуирани.

Во моментот кога алармот се вклучил, во хотелот имало само неколку туристи кои престојувале на појадок.

Отровните испарувања „доаѓале“ од бањата и велнес центарот на долниот кат од хотелот, а се сомневаат дека се од базенот.

Полицијата го обезбедувала и просторот во непосредна близина на хотелот, а поради отровните испарувања биле затворени околните улици.

Ребел Вилсон: Член на британското кралско семејство ме викаше на оргии и дрогирање

Актерката Ребел Вилсон во своите мемоари Rebel Rising тврди дека член на британското кралско семејство еднаш ја поканил на оргија и употреба на дрога за време на забава во Јужна Калифорнија, пишува Page Six.

Иако австралиската актерка не именувала за кој член на кралското семејство станува збор, таа тврди дека личноста е маж и дека е веројатно „петнаесеттиот или дваесеттиот во редот за британскиот трон“. Вилсон тврди дека била поканета во последен момент во 2014 година, а кралското семејство ѝ објаснило дека се потребни „повеќе девојки“ на забава со средновековна тема во домот на американскиот технолошки милијардер во близина на Лос Анџелес.

„Каква совршена можност да најдам момче, си помислив“, пишува актерката во својата книга. Вилсон потсети дека забавата вклучувала акробати кои се лулаат, мажи кои се тепаат на коњи и базен полн со жени облечени како сирени, како и гледање со член на британското кралско семејство додека се делела дрога на послужавници.

„Гледајќи ја британската кралска потпора наоколу додека продолжувам да ги кревам градите. Тие се мојата најдобра физичка карактеристика“, напишала таа, додавајќи дека по раскошниот огномет, друг неименуван маж се појавил со послужавник со нешто што личело на бонбони, но всушност бил дрогата МДМА.

Кога прашала за што е, добила одговор: „Ах, за оргии е... Оргиите обично почнуваат во овој момент, но тогаш го разбрала коментарот дека се потребни повеќе девојки. Не зборувам за односот на мажи и жени како да сме во дискотека. Зборуваа за оргии“, додаде таа.

Таа додала дека тогаш била девица, а од забавата побегнала без да биде сведок на оргиите. „Непотребно е да се каже дека го зедов фустанот за деверуша и истрчав од таму најбрзо што можев“, заклучила таа.

притисни ентер