„Замокот на развратот“ на браќата Иван и Алан: Топлес, секс на отворено, но и тужби за силување

Дали сте слушнале за познатата палата на Сер Иван Вилциг во американскиот град Хемптонс? Тоа е место познато по жените во топлес, сексот на отворено и развратот, а сопственикот е горд на угледот на својот познат комплекс.

„Планот за недела попладне е сончање топлес. Ако тоа не е ваша работа, Иван би ви рекол: „Тоа е забава која вклучува топлес пливање. Дојдете друг пат.“ Се разбира, братот на Иван, Алан Вилциг, изјави за The Post.

Станува збор за импресивната вила на Сер Иван, која се простира на 15 илјади квадратни метри, а е изградена во стил на средновековен замок. Вилата има лоша репутација како место за диви ноќни забави, а оние што ја посетиле тврдат дека „колку подолго престојувате, толку луѓето здивуваат“. Поранешните гости сè уште раскажуваат разни случки и несреќи од луксузната куќа, а се споменува голо пливање, секс во џакузи и мистериозна зандана во куќата.

Сопственикот Иван е музичар кој понекогаш настапува на забави, а познат е по тоа што се шета во проѕирна наметка и танга. Но, неговиот брат Алан тврди дека развратните доцни забави се минато, сега се посветени на попладневни скари.

„Тоа заврши околу 2017 година. Сега е недела попладне за скара, пред луѓето да се вратат во градот“, изјави братот Алан за NY Post.

Сепак, новата тужба повторно ги разбуди старите приказни. Кејт Вајтман поднесе тужба во март оваа година во која тврди дека во 2012 година, на забава во замокот на Иван, била „сексуално нападната, малтретирана, силувана, штипкана, пипкана, тепана и галена од обвинетите Алон и Орен Александар“, идентични близнаци кои биле чести гости на забавите во замокот.

Еден од браќата, Орен, е важна личност во Официјалната компанија за недвижности, додека Алон е извршен директор во приватна компанија за обезбедување. Сопственикот на замокот, Иван, исто така е именуван во тужбата, каде што е обвинет за наводна небрежност, но на ниту еден начин не е вмешан во наводите за напад и силување.

Вајтмен исто така тврди дека браќата ја однеле против нејзина волја во замокот и ја нападнале во спалната соба која ја делат близнаците.

„Оваа тужба беше објавена откако Александар избраа да не попуштат и да платат десетици милиони долари. Уверени сме дека ова прашање ќе биде решено во нивна полза со оглед на обемниот број моќни докази, кои вклучуваат телефонски записи, СМС пораки, е-пошта и други документи чија содржина јасно ги разоткрива овие тврдења“, изјави адвокатот на обвинетите, Џим Фераро, за The Post.

Братот на сопственикот на „палатата за задоволства“ објаснува точно за каква куќа станува збор.

„Идејата е овие забави да се чувствуваат секси, гламурозно, забавно и малку ризично. Ако бевте таму со сопругата или девојката во сабота навечер, можеби ќе најдевте место за дружење. Паровите овде се чувствуваат како да се во Рајската градина“, опишал Алан, кој ја изградил куќата заедно со својот брат, но во 2004 година го продал својот дел на својот 58-годишен брат Иван.

Но, извор кој зборувал за NY Post тврди дека вистината е малку поинаква.

„Како маж, би морал да се појавам со девојка. Ќе стигнете до таа куќа, сите треба да се соблечете и да носите саронг како што носи Иван. Потоа влегувате во базенот, тој ви вели дека е време да се придружите , треба да се соблечете и да ги ставите своите работи во шкафчињата.“

И додека Иван не сака да ги коментира ваквите наводи за американските медиуми, Алан смета дека многу од тоа е претерано.

„Луѓето ќе го сензационализираат сето тоа. Ќе стигнете таму, ќе видите две девојки како се сончаат топлес и, ако некој сака да биде идиот, ќе рече дека треба да трча гол. Еднаш прочитав дека Иван имал шкафчиња и дека секој гостин морал да ја стави облеката во шкафче или да облече таква наметка. Тоа би ја уништило атмосферата“, објаснува братот на сопственикот.

Извор, исто така, изјави за NY Post дека Иван поседува „зандана до неговата гаража, како и кревет со лисици“.

„Изгледа како зандана на bdsm“, рекол изворот.

Иван во интервју во 2011 година изјавил дека занданата е „инспирирана од Калигула и Маркиз де Сад и украсена со златни листови, гранит и мермер“. Просторот, вели тој, има три намени: „Тоа е зандана што би го направила замокот вистински замок. Тоа е и соблекувална и кабина за базен.

„Имаме строго правило дека никој никогаш не се смее да има секс во таа соба. Мојот брат еднаш ми кажа дека последното нешто што сакал да го слушне е да има секс во зандана“, рекол Алан.

Еден од учесниците на забавите се присетил на 2012 година, кога луѓето на таа забава „дефинитивно се обидуваа да се искрадат низ куќата за да ја најдат познатата „секс соба“, но обезбедувањето беше наоколу и се погрижи да не влезете во одредени соби“.

Овој контроверзен замок е изграден за забави, со дискотека со големо огледало, осум спални соби, соба за игри и звучен систем каков што ќе најдете во подобрите ноќни клубови. Во надворешниот двор има статуа која, според Иван, е „полу гола жена и половина змеј“.

Редовен од старите денови се сеќава дека „замокот бил место за секс“.

„Сите го знаеја тоа. Браќата се многу отворени за нивниот начин на живот. Сум бил таму многу пати. Никогаш не сум имал секс и никој никогаш не ме принудил на тоа. Браќата се многу добри момци. Иван има одличен вкус. Беше тоа место на отворено што се залага за слободна љубов и позитивни вибрации“, вели изворот, кој замокот го споредува со замок на Дизни.

Инаку, браќата Вилциг се збогатиле благодарение на нивниот татко Сиги. Тој го преживеал холокаустот, дошол во Америка без пари и заработил милиони во нафта и банкарство. По неговата смрт во 2003 година, Алан ја продаде семејната банка во Њу Џерси за 765 милиони долари.

Додека го граделе својот популарен замок, браќата Иван и Алан работеле во банка, а откако го завршиле во 1997 година, неговата репутација ги „запрепастила сите во банката“ и тие биле исфрлени од канцеларијата.

Наскоро тие се препуштиле на нивните контроверзни, популарни забави, а денес Иван е „несреќен и нервозен поради тужбата во која се тврди дека неговиот познат замок е сцена на силување“, тврди инсајдерот, додавајќи: „Нема сомневање дека Иван бил вклучен во нешто од тоа."

Џо Бајден: Најдобар начин да се обедини земјата е предавање на штафетата на новата генерација

Во име на демократијата и за обединување на нацијата. Ова беа главните причини кои американскиот претседател Џо Бајден ги наведе во неговото обраќање во живо до јавноста зошто се повлекува од кандидатурата за втор претседателски мандат.

Ова е негово прво појавување откако во неделата на социјалните мрежи објави дека се откажува од трката за Белата куќа и за свој наследник ја поддржува потпретседателката Камала Харис.

Во својот говор, Бајден ги истакна своите достигнувања во изминатите три и пол години, објасни зошто Харис би била добар претседател и предупреди на ризиците што би ги претставувал вториот мандат на Трамп. Ваквиот чекор, потенцира тој, го презема затоа што на приказната за американската демократија и треба ново поглавје.

-Во последниве недели сфатив дека треба да ја обединам мојата партија. Сметам дека мојот труд како претседател, моето лидерство во светот, мојата визија за иднината на Америка - сето тоа заслужуваше втор мандат. Но ништо, ништо не смее да застане на патот за спасување на нашата демократија. Тоа вклучува и лични амбиции. Затоа решив дека најдобриот пат напред е да ја предадам штафетата на новата генерација. Тоа е најдобриот начин да ја обединиме нашата нација, изјави Бајден во говорот.

Веднаш по обраќањето на Бајден, се огласи републиканскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп, кој говорот го оцени како „едвај разбирлив и многу лош“, а не штедеше ниту на критики до демократите и неговата противкандидатка Камала Харис на митингот во Шарлот, нарекувајќи ја „ултралиберална движечка сила зад секоја катастрофа на Бајден“.

-Шефовите му рекоа или ќе си заминеш или ќе те исфрлиме со користење на 25 амандман, тоа се случи. Го знаете тоа. Го знаете тоа, тоа се случи. Тоа се лоши луѓе, Демократите и или ќе ги победиме или нема да имаме држава. Сега имаме нова жртва, лажливата Камала Харис, изјави Трамп.

Инаку на три месеци пред изборите во САД, анкетата на Си-ен-ен покажува дека Харис во однос на Трамп стои подобро од Бајден. Трамп, додека Бајден беше во трката, водеше пред него со шест поени разлика, но откако одлучи да се повлече во корист на потпретседателката на земјата, нејзината почетна позиција во однос на Трамп е подобра од онаа на Бајден. Па така, Трамп ужива поддршка од 49 отсто од анкетираните регистрирани гласачи, а Харис 46 отсто, за разлика од анкетата на Ројтерс која покажа блага предност за Харис со 44 проценти поддршка, наспроти нејзиниот републикански ривал кој има 42 проценти.

Дачиќ: Очекувам екстрадиција на Рамадани, но тоа е внатрешно прашање на Македонија

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, вели дека очекува македонските власти да го екстрадираат поранешниот припадник на ОВК Блерим Рамадани

Српскиот министер за внатрешни работи Дачиќ, вели дека очекува македонските власти да го екстрадираат поранешниот припадник на ОВК Блерим Рамадани, но истакнувајќи притоа дека тоа е внатрешно прашање на Македонија.

-По многу луѓе кои учествуваа во тие злосторства за време на војните имаше распишано потерници, тие се и уапсени врз основа на тие потерници. Ние очекуваме дека ќе биде донесена одлука за екстрадиција, но тоа е внатрешно прашање на Македонија.Не знам вие дали разбирате дека Србија не го признава Косово и тоа е апсолутно небулозно. Ние се што работиме, работиме со ЕУЛЕКС, и на таков начин баравме и добивавме информации врзани за сите тие процеси. Така што, никаква екстрадиција внатре во Србија не е возможна, а Србија е држава која во својот состав го има и Косово, така велат и Обединетите нации, истакна српскиот министер Дачиќ.

Сиљановска Давкова прими претставници на Националното здружение на медицински сестри, техничари

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими претставници на Националното здружение на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија – ЗМСТАМ.

Раководството на здружението на средбата ја запозна претседателката Сиљановска Давкова со нивните заложби за континуирано подобрување на стандардите на сестринската и акушерската пракса, унапредување на положбата на сестрите и акушерките на работните места, како и за нивниот ангажман како здружение во насока на подобрување на здравствениот систем, во целина. Во тој контекст, истакнаа и неколку приоритетни прашања за нив, односно да се донесе Закон за здравствена и акушерска нега, да се признае и да се вреднува високото образование на сестрите и акушерките, како и нивните специјализации вградени во колективниот договор, во согласност со Конвенцијата 149 на Меѓународната организација на трудот, да се воведе менторство во сестринската пракса, да се вреднува искуството на сестрите со средно образование, а кои имаат повеќегодишно специјализирано работно искуство, како и да се зголеми улогата на патронажните сестри во пружање примарна здравствена нега.

Претседателката Сиљановска Давкова посочи дека медицинските сестри, техничарите и акушерките се исклучително важна алка во синџирот на целокупната здравствена заштита и притоа изрази поддршка за активностите на здружението, како единствена професионална организација која ги претставува сестрите, акушерките и сестринството.

На денешната средба присуствуваа претседателката на здружението, Велка Гавровска, заменик –претседателката Тања Трајковска, Валентина Горичанец, секретар на ЗМСТАМ, како и Гордана Димеска, претседателка на невролошката секција и делегатот Гоце Марковски, соопштуваат од Кабинетот на претседателот.

притисни ентер