Американски воени Ф-16 ловеле мал авион, го пробиле звучниот ѕид над Вашингтон- нема преживеани

Американските власти синоќа испратиле група воени авиони за да ловат мал авион кој неовластено навлегол во воздушниот простор над пошироката област Вашингтон, а потоа се урнал во Вирџинија.

Воените авиони ја пробиле звучната бариера над главниот град на САД за да стигнат до Cessna Citation, кој можел да превезе седум до 12 патници, соопштија официјални лица.

Околу времето кога го пробивале воздушниот ѕид, Цесната се урнала во ридско подрачје во југозападна Вирџинија, соопшти Федералната управа за авијација (ФАА). Цитирајќи неименуван извор, Си-Ен-Ен објави дека во малиот авион имало четири лица.

Службата за итна помош пристигнала на местото вчера вечерта, околу четири часа откако државните и локалните власти започнале потрага по соборениот авион. Надлежните соопштиле дека на местото на несреќата не се пронајдени преживеани патници.

Цесната била регистрирана во Encore Motors од Мелбурн. Си-Ен-Ен го контактирале Џон Румпел, кој изјавил дека неговата сопруга, сопственик на компанијата, е безбедна, но одбил да коментира повеќе. Барбара на својот Фејсбук профил коментирала: „Моето семејство го нема, мојата ќерка и внуката“.

Џон Румпел за Вашингтон пост изјавил дека членовите на неговото семејство, вклучувајќи ја неговата ќерка, внуката и нејзината дадилка, биле во авионот и се враќале дома во Њујорк по четиридневно патување. Тој додаде дека неговата внука имала две години.

Воените авиони не биле причина за падот, тврди неименуван функционер. Според информиран извор, се верува дека Цесната возела на автопилот и пилотот не одговарал на повиците.

Цесната полетала од аеродромот во Елизабеттаун, Тенеси и била на пат кон аеродромот Мекартур на њујоршкиот Лонг Ајленд, околу 80 километри источно од Менхетен, соопшти ФАА. Инцидентот ќе го истражува Националниот одбор за безбедност на транспортот, додаваат тие.

Според веб-страницата за следење летови Flight Aware, се чини дека Cessna се приближувала до пошироката област на Њујорк пред да направи круг од речиси 180 степени и да заврши во Вирџинија.

Воените авиони Ф-16 биле испратени од заедничката база Ендрјус, објави ABC News, цитирајќи неименуван официјален претставник. Најмалку еден воен пилот видел дека пилотот на Цесна се онесвестил, соопшти ABC.

Кршењето на звучната бариера вознемирило многумина во Вашингтон, кои твитнаа за силната бучава и тресење на земјата и ѕидовите. Неколку жители пријавиле дека ја слушнале вревата дури до Вирџинија и Мериленд.

Демократскиот сојуз: Ковачевски да го повлече закон за амнестија

Господине Ковачевски, немојте да се мачите да пишувате амандмани на закон кој го предлага Владата со која Вие раководите. Амандмани ќе има илјадници и бидете сигурни дека законот нема да помине!

Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу коалиционите партнери СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците и продолжение на неодамнешните измени на Кривичниот законик со кои брутално е нападнат правниот поредок.

Господине Ковачевски, немојте да се мачите да пишувате амандмани на закон кој го предлага Владата со која Вие раководите. Амандмани ќе има илјадници и бидете сигурни дека законот нема да помине!

Инаку, знаете ли на што личите сега со најавата за амандмани? На јавноста ѝ испраќате порака: „ИМАМ СВОЕ МИСЛЕЊЕ, НО НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ИСТОТО“.

Демократскиот сојуз нагласува дека Владата го урниса системот на владеење на правото и ги загрози евроинтеграциите на Македонија.

Воедно ја повикуваме Европската унија да изгради јасен став во врска со измените на Кривичниот законик со кои се намалуваат казните за функционерите, како и за најновиот предлог закон за амнестија со кој ќе се амнестираат лица сторители на тешки кривични дела.

Повеќе од јасно е дека сето ова, како и најавите за дополнителни амнестии се прави наводно за да се изгласаат уставните измени со кои се предлага Бугарите да бидат вградени во Уставот, а суштината е неказнивост на функционерите и да се остане ден повеќе на власт.

Демократски сојуз

Бен Кардин се враќа на чело на Комитетот за надворешна политика на американскиот Сенат

Сенаторот Бен Кардин ќе биде новиот претседател на Комитетот за надворешна политика на американскиот Сенат, на местото на Боб Менендес, кој е обвинет за земање мито и корупција.  

Неделава беше изгласана резолуција за назначување на Кардин на таа должност.

Во меѓувреме, Менендес, сенатор од Њу Џерси кој падна во немилост, не ја признава вината и покренатата федерална тужба против него. Кардин, високорангиран сенатор од Мериленд познат по својата активност за заштита на човековите права, веќе по втор пат ќе го замени Менендес како раководител на комитетот.

Кардин раководеше со овој комитет од 2015 до 2018 година откако на Менендес му беа покренати обвиненија за корупција, што потоа судот ги отфрли.

Сенаторот Кардин, кој идната недела полни 80 години, објави дека нема да се номинира за резибор идната година.

Менендес минатата недела го ослободи местото претседател на комитетот, а според правилата на партијата затоа што се покренати обвиненија за кривично дело.

Во споредба со онаа во 2015 година, федералната тужба против него овојпат е многу посериозна (за мито обвинета е и неговата сопруга), и повеќе од половина од демократите во Сенатот повикаа тој да си поднесе оставка.

Кардин е автор на законот Магнитски, американски закон создаден во чест на адвокат од Русија кој беше измачуван до смрт од руските власти, а што предвидува санкции против нарушителите на човековите права во целиот свет.

Менендес е обвинет за незаконско лобирање во полза на Египет и примање мито од над милион долари.

Назначувањето на Кардин за претседател на комитетот сигнализира дека се можни промени во американските односи со Египет. Тој неодамна ја искритикува одлуката на Бајден овој месец да додели 235 милиони долари воена помош на Египет, земја која не е позната по почитување на човековите права.

-Ако сакаме да покажеме на светот дека почитувањето на човековите права е клучен аспект од интересите за национална безбедност на САД, треба да направиме уште повеќе таквите влади да се повикаат на одговорност, изјави Кардин по овој повод.

И други законодавци повикаа разгледување на одлуката на администрацијата за помош за Египет, во позадина на обвиненијата против Менендес.

Јанчев: Во завршна фаза е објект кој ќе биде од социјален карактер

Во завршна фаза е проектот за реконструкција и пренамена на постојан објект на ул.7 септември во Кавадарци. Намената на овој објект ќе биде од социјален карактер и истиот вклучува шест апартмани.

Вкупната вредност за реализација на овој проект изнесува 6.322,282,77 денари со вклучен ДДВ од кои 3.376.361,00 денари се обезбедени од Биро за регионален развој и учество на Општина Кавадарци со износ од 2.945.921,77 денари.

Изведувач е фирмата Градба Промет од Кавадарци, напиша на својот профил на фејсбук градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев.

притисни ентер