СОКОМ ќе ги додели традиционалните награди

Сојузот на композиторите на Македонија-СОКОМ вечер во Македонската опера и балет ќе ги додели традиционалните награди „Трајко Прокопиев“, „Панче Пешев“ и „Георги Божиков“, во рамки на 36. Денови на македонска музика.
Наградата „Трајко Прокопиев“ за животно дело ќе ја добие етномузикологот Ѓорѓи Ѓорѓиев, за долгогодишни значајни остварувања во областа на етномузикологијата.

„Панче Пешев“ за најдобро премиерно или публикувано дело годинава му припадна на младиот автор Александар Пејовски за премиерната изведба на делото „ОоПАаИХА“.

Наградата „Георги Божиков“ за најдобра изведба на дело од македонски автор СОКОМ и ја доделува на пијанистката Ана Гацева за изведбата на композицијата Варијации за пијано „15 елементи за разубавување на индивидуалното“ од Мајкл Бакрнчев.

По доделувањето на наградите, во рамки на ДММ концерт ќе одржи Никола Коџабашија и Пенелопе Х, „Сценски етиди и песни“.

Деновите на македонска музика почнаа во четвртокот со концертот „Синтези“ на Македонската филхармонија и ќе бидат затворени на 9 април со премиера на балетот „Александар Трети Македонски“ на Љубомир Бранѓолица.

Видео: Вујче Луис Хамилтон игра со внуците

Актуелниот светски првак во Формула 1 Луис Хамилтон , сподели на својот Инстаграм профил видео на кое игра со внучето.

Уживам во улогата на вујко. Морам да поминувам време со децата на мојата сестра, кои ги обожувам. Должност на вујкото е да ги слуша своите внуци, добриот вујко никогаш не вели не. Напиша Хамилтон откако го објави видеото.

Фото: Сака да има најголеми силиконски гради на светот!!

Жената која го шокираше светот со изјавата дека се прогласува за „афроамериканка“ , по денови и денови минати во солариум сега е во трка по нов рекорд.

Германката која се преставува како Мартина Биг во утринска програма на британска телевизија зборувала за своите минати и идни хируршки зафати.

31 годишната Мартина пред неколку години го привлече вниманието на јавноста со црниот тен и огромните силикони во градите сега има нова цел.

Да ги вгради најголемите силикони на светот во градите!!

-Во моментов рекордот го држи жена која има по девет литри силикон во секоја од дојките.

-Но, моите имплантанти се најголеми на светот поради тоа што се направени  да може да примат по 20 литри силикон, открила Мартина во емисијата.

Загрижениот водител ја прашал Мартина како ќе ги носи тешките гради.

-Чекор по чекор. Сакам да се обидам. Кога ќе бидам постара ќе ги намалам силиконите во градите, но сега сакам да бидам се поголема и поголема, истакнала Мартина.

Ауди одбележува 25 години „RS“

Пред полни 25 години се појани првиот Ауди „ RS“, моделот „RS2“ Авант.

По овој повод компанијата Ауди реши покрај постоечките „RS“ модели, да најави уште два сосема нови.

Иако многу луѓе се надеваа на Ауди „R8“ во „ RS“ изведба, тоа нема да се случи. Новите два модели ќе бидат дел од SUV сегментот.

притисни ентер