Фото:Најскапите куќи на светот

Куќи од кој боли глава . Најскапата куќа на светот верувале или не вреди огромни една милијарда долари и се наоѓа во Индија.
Зградата Антила е во сопственост на петтиот најбогат човек во светот Мукеш Амбаниј .
Оваа палата од  27 ката има балски балкон, градина на четири спрата  и паркинг кој се простира на шест ката, но зградата има и цел кат со џакузи посветен на здравјето и релаксацијата .

Вила Леоплод во Франција е најскапата куќа на светот со вредност од неверојатни 750 милиони долари. Овој дворец во Франција е направен и изграден специјално за белгискиот крал Леополд , и токму поради тоа го носи и името Вила Леополд.
Во моментов ова грандиозно здание е во сопственост на рускиот милијардер Михаил Прохоров.
Вилата Леополд  дури 19 спални, а околу дворецот се простираат огромни зелени површни,за чие одржување се потребни 50 градинари со полно работно време.Вила Елена Викториан со вредност од 161 милион долари е исто така е во елитното друштво на најскапи куќи во светот. Овој дворец кој се наоѓа во Лондон Англија пред да биде преуреден  во куќа за живеење се користел како ексклузивно училиште за девојки.

Сега вилата Елена Викториан има 10 спални соби , кино,  затворен базен ,теретана и сауна.


Харст Кастел е дворец од 90 милиони долари  кој се наоѓа во Калифорнија во Сан Симеон. Овој луксузен дом е познат и како куќата во која беше снимен светскиот филмски мега хит „Кум“ , а во неа поранешниот претседател на САД Џон Кенеди го  прослави својот меден месец.

Меган и Хари ја поделија јавноста поради честите летови со скап приватен авион

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл се на удар на јавниоста , откако за да држат предавања за климатските промени , често користат приватен авион.

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл денеска допатуваа во Ница , на југот на Франција заедно со тромесечниот син Арчи Харисон. Кралската двојка неодамна се врати од островот Ибица , каде војвотката од Сасекс го прослави 38. роденден.

Медиумите пишуваат дека само за наем на приватниот авион трошат, трет пат за една недела, трошат 20 000 фунти. Таквите трошоци ги налутија дури и политичарите.

,,Изненадена сум од нивниот потег, особено што тие се борат толку напорно за да ја заштитат животната средина“, коментира пратеничката од Лабуристичката партија, Тереза Пирс.

Реагира и Кен Варф, поранешен шеф на одделот за заштита на покојната принцеза Дајана.

- Ќе бидам искрен - тие се лицемерни! Хари проповеда за катастрофалните ефекти од климатските промени , а постојано лета со приватни авиони, рече Варф.

Сепак, има такви што застанаа во одбрана на кралската двојка.

„Имајќи предвид дека тие се многу популарни и не можат да ги избегнат папараците и обожавателите, има смисла да патуваат со приватен авион, особено сега кога имаат бебе“, се согласија многумина.

Се ожени најголемиот холивудски ,,силеџија” (ВИДЕО)

Ѕвездата на акционите фолмови , Двејн Џонсон на романтична венчавка на Хаваите се ожени со својата долгогодишна девојка, Лорен Хашијан.

Американскиот актер Двејн ,,Карпата” Џинсон (47) објави денеска дека вчера на Хаваи се оженил со долгогодишната девојка Лорен Хашијан (34) , со која е во врска цели 12 години.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We do. August 18th, 2019. Hawaii. Pōmaikaʻi (blessed) @laurenhashianofficial❤️ @hhgarcia41📸

A post shared by therock (@therock) on

Двајцата на форотграфијата што на Инстаграм ја објави холивудскиот ,,силеџија” се облечени во бело и со многу цвеќиња. Двајцата имаат две ќерки на возраст од 1, Тија  и од три години, Џасмин , а Џонсон од претходниот брак со продуцентката Дени Гарсија има 18 – годишна ќерка Симон.

Тој и сега е во добри односи со поранешната сопруга, која му ги пордуцира повеќето акциски филмови.  

Соборен светскиот рекорд- Британец вози велосипед со брзина над 280км/час (ВИДЕО)

Британецот Нил Кембел на авионската писта Елвингтон во северен Јоркшир постави нов светски рекорд во брзо возење велосипед.

Кембел постигна брзина од 280,557 км/час. Со тоа Кембел за 14 километри на час го надмина досегашниот светски рекорд што 24 години го држеше Холанѓанецот Фред Рампелберг , поставен во Солт Лејк Сити , САД.

Велосипедот на Кембел го повлече Порше Кајен пред да почне со сопствена сила да вози по пистата долга 200 метри и ја достигна рекордната брзина.

По соборувањето на рекордот , Британецот најави дека амбиција му е да достигне брзина од 350 километри на час со велосипед.

притисни ентер