Тензичен расплет на судењето Расколник- Вранишковски осуден на 3 години затвор

Изрекувањето на пресудата за акцијата Расколник почна во напната атмосфера заврши со аплауз.
Кривичниот суд му пресуди 3 години затвор на Јован Вранишковски и условна осуда за останатите 18 обвинети за перење пари и помагање- сите следбеници, роднини и пријатели на Вранишковски.

-Со оглед на тоа што немаме прекршено ниту еден закон во однос на обвинението за коешто се товариме сметаме дека тоа е политичка пресуда којашто е однапред донесена а судот денеска ја прочита, рече обвинетиот Давид Нинов.

Oна што ја поттикна тензијата и сомничавоста кај обвинетите беше тоа што денешното рочиште не започна со пресуда како што беше најавено туку судијата повикал сведок и денеска ги извести дека предметот се враќа во доказна постапка. Сведокот кој и во затвор му пратил писмо на Вранишковски тврдеше дека лично со него договарал продажба на земјиште, но не можеше да каже ниту која година се сретнувал со него.

Расчинетиот владика на МПЦ  и останатите обвинети бурно реагираа дека станува збор за лажен сведок кој се носи во судница во последен момент во недостаток на докази против нив. Според нив судијата ги носел одлуките надвор од судот.

- Не е виновен судијата. Тој игра како што ќе му свират. Јас не се плашам од ништо. Јас се жртвувам за црквата и за народот , рече Вранишковски

Незадоволството го изрази и адвокатот кој го повлече полномошното затоа што не сакал да учествува во наместен процес.
Во таква напната атмосфера на кратката пауза, обвинетиот Давид Нинов на себе упати критики за новинарите дека се платеници и клетви.

- Ако сум јас крив за тоа што ме товарат, јас да умрам. Ако не вас најмилото да ви умре, рече Нинов.

Потоа надвор во изјавата повара новинарите да не биле суеверни и се повика на извештаите на Фридом Хаус.

-Да ви укажам, да не бидете суеверни луѓе туку да ја практикувате дејствително православната вера и да не реагирате на еден суеверен начин којшто не е карактеристичен за христијаните рече Нинов.

-  Фридом хаус известува дека најголем дел од новинарите во Македонија се политички назначеници додаде Нинов.

Со денешната пресуда на Вранишковски му беше укинат притворот. Но тој има правосилна пресуда од велешкиот суд за злоупотреба на 250 илјади црковни пари на МПЦ. Во овој процес беше обвинет дека со тие пари се обидувале да купат земјиште.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОА реагираше со соопштение ан пресудата, во кое меѓу другото наведува дека на никого не фрлиле клетва:

Во однос на медиумските набедувања, ја информираме јавноста дека, само суеверните или неупатените во верата, можат да ги разберат условните реченици како клетви! Православната Охридска Архиепископија никогаш на никого не фрлила клетва, иако такви примери имало во историјата на Црквата  - се вели во соопштението.

Од ИПАРД 2 програмата на располагање 9,2 милиони евра, аплицирањето од денеска до 14 април

Сите земјоделци кои сакаат да ги модернизираат фармите од денеска па се до 14 април 2020 година, ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка преку ИПАРД 2 Програмата.

Станува збор, како што соопштуваат од Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, за мерката „ Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства"  од ИПАРД 2 Програмата. Вкупната финансиска поддршка во рамките на овој јавен повик изнесува  9.216.693 евра или  568.147.394 денари. Овој повик, појаснуваат од Агенцијата, им овозможува на земјоделските стопанства широк спектар инвестции во примарното земјоделско и сточарско производство, вклучително и инфраструктурни зафати.

-Мерката  е наменета за реализирање инвестиции што се однесуваат на следните приоритетните сектори: растително производство, сточарско производство, преработка и директен маркетинг на сопственото земјоделско производство на земјоделското стопанство, производство на енергија од обновливи извори за сопствена потрошувачка. Во овој повик не се прифатлива инвестиција трактори, изјави Бабовски.

Финансиските средства по поединечно барање се доделуваат како неповратен грант во износ од 60 отсто од вредноста на вкупно прифатливите трошоци на инвестициите за оваа мерка. Процентот се зголемува до 65 отсто за инвестиции во земјоделски стопанства предложени од страна на млади земјоделци (физички лица на возраст од 18 години до 40 години на денот на поднесување на барањето за финансиска поддршка) и 70 отсто за инвестиции во земјоделски стопанства во планинските области.

Сите кои сакаат да аплицираат треба да имаат комплетна документација и да пополнат и поднесат Барање за користење средствата од ИПАРД Програмата 2014-2020 за мерка 1 – „Инвестиции во материјални средства на земјоделските стопанства" и придружна  документација како што е наведена во Јавениот повик. Пополнетото барање за користење на средства по мерка 1 од ИПАРД Програмата 2014-2020 и целокупната документација се доставуваат во затворен плик со назнака на предната страна на пликот во горниот лев агол „НЕ ОТВАРАЈ" за Јавен оглас ИПАРД број 01/2020 и назначување на мерката за која се поднесува барањето. Барањето може да се достави по пошта како препорачана пратка или лично во писарницата на Агенцијата.

-Преку искористувањето на средствата од ИПАРД 2, Република Македонија ќе обезбеди достигнување на стандардите на Европската Унија кои се однесуваат на квалитет и безбедност на храна, јавно здравје, заштитата на животната средина, заштита при работа, здравје и заштита на растенијата и на животните, благосостојба на животните, како и поддршка за одржливо управување со природните ресурси и подобрување на условите за живот во руралните средини и руралната економија во целост, стои во соопштението од Агеницјата. /МИА

ВМРО-ДПМНЕ:Разобличени лагите на Заев на јавна сцена

​Лагите на аболицираниот криминалец Зоран Заев се целосно разобличени на јавна сцена. 

Целата македонска јавност синоќа виде зошто Зоран Заев долго и упорно избегнуваше дуел и се криеше од соочување со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев синоќа во очи на целата јавност призна дека нема официјален документ дека го пријавил случајот „Рекет" ниту се сеќава на тоа, а не се сеќава затоа што тој само ги предупредил неговите рекетари дека ќе се отвори истрага. Не се сеќава на документ за пријава на случајот затоа што вистината е дека тој е главата на криминално рекетарскиот октопод.

Заев синоќа го потврди тоа што го слушна јавноста, односно дека тој е човекот кој го управувал обвинителството и судството преку телефонски разговори и директни средби за тоа какви истраги и кои пресуди да се носат, по принципот на „трас трас без Заев не се може".

Заев синоќа уште еднаш потврди дека е патолошки лажго и без срам се обиде да манипулира дека таткото на неговиот советник Бојан Маричиќ е пензионер, иако вистината е дека тој се уште е виш обвинител во јавното обвинителство каде што токму Заев нарачува истраги против неистомисленици.

Заев синоќа не можеше да каже каде изградил ниту еден километар автопат, ниту пак која инвестиција ја донел во Струмица, затоа што ги нема. Единствено што има е крадење на парите на граѓаните од страна на Заев и неговата криминално рекетарска банда.

Заев синоќа иако не е премиер, повторно ги злоупотреби државните ресурси и на дуелот се појави со државно обезбедување, возила и советници кои не му следуваат како претседател на СДСМ и за кои не постои никаква основа да ги користи.

Затоа Заев упорно бегаше од дуел, се плашеше да се соочи со фактите и реалноста дека целата јавност знае дека ги краде граѓаните и ги користи судството и обвинителството во политички цели. Законот кој Заев насилнички го донесе нема да го спаси за криминалите.

На 12 април на Заев му следува тежок пораз на изборите, а потоа ќе одговара за сите криминали и злодела изминативе три години.

На 12 април следува крај на мафијата на Зоран Заев и доаѓа обнова на Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Отстранети 277 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 227 возила од јавните површини во Скопје. 

Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 40 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 187 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин,  тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Од Град Скопје информираат дека контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 387 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 40 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг" апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

-Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка, наведуваат во соопштението. /МИА

притисни ентер