46 години МАНУ - Поголема посветеност кон фондовите на ЕУ

МАНУ одбележа 46 години. Претседателот Владо Камбовски најавува дека Ману недостигот од пари ќе се обиде да го компензира со пари од европските фондови.
46 Години Македонска Академија на Науките и уметностите. На денот на роденденот претседателот Владо Камбовски на институцијата со која раководи и прогнозира светла иднина која ќе биде трасирана всушност од развојот на науката, културата, образованието, уметностите и третманот од страна на општеството врз основа на искуствата и можностите што ги нуди пошироката заедница кон која целиме како што е  Европската Унија.

Рестрикциите за овие области кои се повеќе како константна појава, вели претседателот Камбовски, ја натерале академијата да поработи на свое престројување со поголема конкурентност пред фондовите на Европската унија, вели Владо Камбовски - Претседател на МАНУ.

Академик Блаже Ристовски, апелира во државата повеќе да се слуша гласот на академијата како врвна установа на науката и уметностите.

Како дел од чествувањето беа доделени два златника. Меѓународното признание „Блаже Конески“ 2013 отиде во рацете на првиот француски амбасадор во Република Македонија Патрик Крисман и на црногорскиот академик Сретен Перовиќ. Беше промовирана и скулпторската градина, во која се поставени 45-те скулптури што академик Томе Серафимовски и ги подари на МАНУ.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер