Купопродажбата преку интернет се зголемува

Секоја година за околу 100 проценти се зголемува интернет тргувањето во земјава.
За годинава се планира обемот на трансакции од интернет трговијата да достигне до 5 милиони евра, вели Александар Тасев од Трговски Центар специјализирана интернет продавница. Но се уште недостасува поголема промоција на оваа дејност иако интернет тргувањето во земјава е сигурно и безбедно вели Тасев.
Досега немало случај на измамен граѓанин или фирма што се пожалиле дека имале неуспешна купопродажба на интернет. 


Во моментов само околу 150 фирми се занимаваат со интернет трговија нудејќи ги своите производи преку сопствени веб сајтови или преку други специјализирани интернет продавници. За таа цел од особено значење е потребата од достапноста на широкопојасниот интернет и за граѓаните и зa компаниите. Бројките покажуваат дека секоја година корисниците на широкопојасниот интернет се зголемува за во просек 9%.

ЕУ има за цел до 2015 интернет трговијата да ја подигне на ниво од 50 % од сегашното, а дури 33 % од компаниите во Унијата да нудат продажба преку интернет.

Седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Членовите на оваа комисија ќе ја разгледаат Предлог-одлуката за избор на претседател и членови на Советот за граѓански надзор./МИА

Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка во посета на Македонија

Новоназначената генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу денеска престојува во работна посета на Македонија.

Брегу за време на посетата на Скопје е предвидено да има средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Пред почетокот на средбата предвидена е и прес-конференција на Османи и Брегу.

Мајлинда Брегу на почетокот на годинава ја презеде должноста генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка, извршно тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Република Македонија. Таа на функција дојде откако во април минатата година министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот, на самитот во Словенија.

Мајлинда Брегу е искусна политичарка од Албанија, поранешна министерка за евроинтеграции, која силно ја поддржува Европската унија.

Брегу функцијата ја презеде од Горан Свилановиќ, кој беше на чело на Регионалниот совет за соработка од 2013 до 2018 година, во два мандата./МИА

Обилни врнежи од снег се најавени за следната недела

Краткотраен спас од загадениот воздух најверојатно ќе дојде со промената на времето и најавениот ветер.

Од УХМР велат дека во наредните денови следува период на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд на пониските и снег на  повисоките места и  планините.

Во втората половина од следната недела врнежите се очекува да бидат по обилни, прогнозираат синоптичарите.

притисни ентер