Нетпрес: СДСМ повторно со сценарио за протести

Опозициската СДСМ, применувајќи силен притисок врз своето партиско членство, се подготвува да предизвика немири во Македонија, почнувајќи од протест кој наголемо се организира за в сабота - пишува Нетпрес.
Според Нетпрес , учесниците на протестите ќе бидат довезени во Скопје, главно од општините во кои е СДСМ на власт, поточно од Струмица и од Куманово. За трошоците биле задолжени приватни фирми, кои најчесто ги добиваат тендерите и јавните набавки во овие две општини.

Терминот на протестот, кој треба да се одржи наводно како собир на социјално незадоволни граѓани, е планиран намерно за во сабота , на  денот кога ќе се одржи конвенцијата за претседателски кандидат на владејачката ВМРО ДПМНЕ Главен организатор на планот, според извори на Нетпрес во опозицијата, е Миле Зечевиќ, кој во времето на влаедеењето на СДСМ, беше на чело на Управата за безбедност и контраразузнавање.

Исто така со него во организацијата е вклучен и Кире Наумов, кој беше забележан од објективите на фоторепортерите на протестот на наводните стечајци, кој се одржа пред владата пред околу една недела. Неофицијалните информации велат дека во финансирањето се вклучени  и испоставите на Сорос во земјава, поточно во делот на трошоците за превоз на партиските членови кои треба да бидат донесени во Скопје, односно оние кои треба да настапат под превезот на стечајци и социјално загрозени граѓани.

Не се исклучува опцијата за време на протестот намерно да бидат предизвикувани инциденти, односно да бидат искршени возила, излози и друг имот. Според Нетпрес , партиска наредба од централата во Скопје добила буквално секоја општинска организација на СДСМ во Македонија. Секоја од нив требала да достави список со точен број на имиња и презимиња на лицата кои ќе патуваат во Скопје.

Меѓу општинските организации, кои добиле наредба да донесат најголем број на луѓе се Прилеп, Велес, Штип, Охрид и Битола. Досега, за време на владеењето на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ организираше дузина вакви сценарија за немири и политичка дестабилизација во Македонија и постојано на протестите го користи своето членство кое го претставува според потребите на својата дневна политика. Па така членството на СДСМ глумеше стечајци, незадоволни земјоделци, незадоволни граѓани од изградбата на новите објекти и споменици во Скопје, и други разноразни социјално незадоволни граѓани. И во последниов пример СДСМ за сопствени политички цели сака да создаде турбуленции и напнатост во земјава, со цел дефокусирање на јавноста во Македонија од конвенцијата на владејачката ВМРО ДПМНЕ и нејзиниот избор за кандидат за претседател, кој според досегашните анкети и рејтинзи е убедлив фаворит за нов претседател.

Груевски: Ципрас никогаш не предложил такви разговори кои сум ги одбил

Ден по интервјуто на грчкиот премиер Ципрас, во кое, тој изјави дека екс премиерот Груевски никогаш не сакал да преговара за промена на името, денеска со реакција се огласи и самиот Никола Груевски.

Сакам да посочам дека всушност Ципрас никогаш не предложил такви разговори кои јас сум ги одбил.

 Впрочем, пред неговото доаѓање за премиер, водев интензивни разговори со г-динот Папандреу со кого имавме 10 лични средби по ова прашање, но за жал заради познатите грчки позиции или црвени линии како што тие ги нарекуваа, не дојдовме до решение, кое подоцна би го предложиле на граѓаните на референдум,напиша Груевски на фејсбук.

 Според него, тој со Ципрас имал само две меѓусебни комуникации, на кои грчкиот премиер, воопшто не предложил разговори за решавање на спорот за името.

Кривична пријава против Палeвски и уште три лица за пуштањето „бомби“ на разглас

Прилепската полиција поднесе кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено прислушување и тонско снимање“ против Љупчо Палевски и уште три други лица од Прилеп и Битола.

Кривичната пријава следува откако на 4-ти април за време на изборната кампања, тие во Прилеп организираа мал собир на кој на разглас пуштија неколку нелегално прислушувани разговори..Во снимките се појавија гласови на актуелни и поранешни функционери.

Палевски и останатите тогаш беа задржани во полициска станица, а по наредба на обвинител беа извршени и претреси во кои беа одземени нивните мобилни телефони, мемориски картички, усб стикови и друга електронска и компјутерска опрема..

Кривичната пријава е поднесена до обвинителството во Прилеп, а за ова дело, кривичниот законик предвидува парична казана или затвор до една година..

Заев со дијалог ќе бара решение за реконструкцијата на Алипашината џамија во Охрид

Премиерот Зоран Заев во однос на реакциите околу градежните работи на Алипашината џамија во Охрид денеска изјави дека верува оти низ дијалог ќе се изнајде решение.

– Ова е типичен пример на верска потреба која се јавува кај одредена група граѓани. Само заедно можеме да го решиме тоа. Ќе продолжиме да разговараме. Институциите мора да се почитуваат, изјави Заев по денешната дебата за нацрт текстот на Националната стратегија за развој на коцептот за едно општество и мултикултурализам.

Нагласи дека нема никакви ветувања. Ветувањата, истакна, беа да седнеме и низ разговор да го решиме овој проблем.

– Охрид е пример на соживот, пример на „Едно општество за сите" за што денеска говориме преку Нацрт националната стратегија, подвлече премиерот Зоран Заев.

Инаку, клучен проблем со Алипашината џамија во Охрид е минарето што треба да биде високо 32 метри чија изградба не е дел од конзерваторско-реставратотските работи на објектот.

притисни ентер