Пијано вечер на „Охридско лето“ со украинското дуо Зајцева – Таванец

Музичката програма на годинешното издание на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на украинското „Киев пијано дуо“, составено од извонредните пијанисти Олександра Зајцева и Дмитро Таванец.
Пијанистичкиот двоец има настапувано во повеќе земји во Европа, а нивните концерти секогаш се проследени со возбуда и воодушевување од слушателите. Покрај редовните концертни настапи, ова дуо со години наназад учествува и на некои од најпрестижните натпревари во Европа, освојуваjќи голем број награди. Покрај изведувачката дејност, Олександра и Дмитро се јавуваат и како организатори и уметнички директори на Меѓународниот фестивал „Чејмбр мјузик сешн“ (Chamber Music Session). Неодамна го издадоа и својот прв компакт диск, со дела за четирирачно пијано од австрискиот композитор Франц Шуберт.

Олександра Зајцева како солист е добитник на голем број национални и интернационални награди на повеќе натпревари, меѓу кои - интернационалниот натпревар по пијано „Во сеќавање на А. Рубинштајн“ во Полска, интернационалниот натпревар по пијано „Антонин Дворжак“ во Чешка и др. Нејзината солистичка кариера опфаќа концерти и надвор од родната земја, а неретко може да се сретне и на програмите на некои од најзначајните фестивали во Европа. Моментално работи како професор по пијано на Националната музичка академија во Украина.

Дмитро Таванец додипломските и постдипломските студии ги завршил на Националната музичка академија во Украина. Освен како камерен музичар, како солист досега настапувал на голем број фестивали во Европа, а добитник е и на повеќе награди на национални и на меѓународни натпревари. Од 1999 година работи со Националниот ансамбл на солисти „Киев камерата“.

Концертот ќе се одржи на сцената во катедралната црква „Света Софија“ со почеток во стандардниот фестивалски термин од 21 часот. 


Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер