Туристи од Ниш потешко повредени во сообраќајка во Охрид

Три лица се тешко повредени во две сообраќајни несреќи што утрово се случија во охридско.
Годишниот одмор се претвори во семејна трагедија на семејство од Србија.

Туристите од Ниш кои доаѓаа на одмор во Охрид  излетаа од патот Охрид –Кичево., кај селото Сливово.

Родителите се тешко повредени и згрижени во специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо а нивното петгодишно дете за среќа е надвор од животна опасност. И втората сообраќајка во која е тешко повредена една средовечна жена се случи кај село Сливово.

Според полициската статистика оваа сезона нема сообраќајки со жртви.

-Во текот на овој месец во Охрид не се забележани  сообраќајни незгоди со жртви за разлика од истиот период лани кога во Охрид се забележани  три сообраќајни незгоди со четири жртви. Сметаме дека сите овие средби кои имаат превентивен карактер вродуваат со плод, вели Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид.

Републичкиот и општинскиот совет за безбедност во сообраќајот во Охрид ќе водат силна кампања за безбедно лето за охриѓани и туристите.

-Сакам да апелирам до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и одговорни во сообраќајот, да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи  особено да  внимаваат на ограничувањето на брзината и да не управуваат моторно возило под дејство на алкохол ,вели Стојче Стаменкоски претседател на Републичкиот совет за безбедност на патиштата.

-Во општина Охрид од неодамна се формира општинскиот  Совет за безбедност  во насока на организирање на еден непречен  и безбеден сообраќај и почитување на сообраќајниот режим , истакна Никола Бакрачески градоначалник на општина Охрид.

Тесните улици и големиот наплив на возила во лето предизвикуваат сообраќаен метеж.

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата донираше одбројувачи за семафори , а наскоро и  нови семафори кои ќе бидат поставени на најкритичните точки во Охрид.Средба Пендаровски-Поповски: И Претседателот ќе ја користи алатката за службени трошоци

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски.

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја алатката за јавно објавување на службени трошоци на носителите на јавни функции.

Претседателот Пендаровски ја потврдил неговата определба за транспарентно и отворено работење и ја прифатил поканата Претседателот и неговиот кабинет да ја користат алатката, веднаш штом се создадат технички услови за тоа..

Двајца повредени во сообраќајка под Плетвар

Двајца се полесно повредени при сообраќајната несреќа што се случила претпладнето на патот Градско-Прилеп, на 20-ина километри под превојот Плетвар. 

Повредените се префрлени во прилепската градска болница на испитување и на лекување.

Според првичните информации од службата за итна медицинска помош од Прилеп, која била повикана да интервенира во 9.50 часот, сообраќајната несреќа била помеѓу камион и автомобил. Повредените не се во животна опасност.

Јовески: Нема законски и други пречки Интерпол да објави потерница по Груевски

 Верувам дека нема законски или било какви други пречки потерницата за поранешниот премиер Никола Груевски да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави денеска јавниот обвинител  Љубомир Јовески.

– Во скоро време ќе се реши таа состојба. За тоа е задолжена обвинителката Вилма Русковска, како напредува во тој дел мене не ми е познато, но верувам дека нема законски или било какви пречки потерницата да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави Јовески, одговарајќи на новинарско прашање до каде е постапката за потерницата по Груевски.

Во однос на тоа дали до крајот на мај ќе има обвинение или не, Јовески, рече дека не може во оваа фаза да се говори за тоа и дека не сака ништо да прејудицира.

– Во овој момент може да се говори дека истражната постапка е при крај и откако ќе заврши истражната постапка ќе се знае каква одлука ќе донесе Јавното обвинителство. Дали ќе поднесе обвинение или ќе донесе друг вид на јавно обвинителска одлука. Не сакам да се прејудицираат работите во овој момент, едноставно може да се каже дека таа постапка се приведува при крај и врз основа на резултатите од постапката јавниот обвинител ќе донесе соодветна одлука која ќе ја заснова на резултатите од пред истражната постапка, изјави Јовески по потпишувањето на меморандумот за соработка меѓу Академијата за судии и обвинители, ЈОРМ и ОБСЕ/ОДИХР. 

притисни ентер