Графика од македонски студенти на изложба во Солун

Уметноста претставува мост и користи визуелен и ликовен јазик кој нема граници – вели професорката Славица Јанешлиева Бачварска за изложбата на графики од македонски студенти поставена синоќа во Солун во рамките на фестивалот Балкански плоштад.
До 15ти септември посетителите ќе можат да ги видат 55 графички листови на  50 автори, студенти на катедрата за графика од факултетот за ликовна уметност. Дела кои вчера изнудија пофалби од посетителите.

Со финансиска помош од министерството за култура на Република Македонија и потпомогнати од македонскиот конзулат во Солун, изложбата која секоја година се одржува на факултетот за ликовни уметности во чест на починатиот професор и основач на факултетот Драгутин Аврамовски Гуте за прв пат се организираше и надвор од Македонија.

„Многу сме задоволни од посетата иако не беше многубројна, меѓутоа дојдоа голем број од професорите од Аристотел универзитетот, од графичкиот оддел како и проректорката за меѓународни прашања, така да ни причинија голема чест и задоволство“  – изјави Славица Јанешлиева Бачварска – професор на факултетот за ликовни уметности.


Професорката Јанешлиева Бачварска вели дека по инсистирање на професорот Ксенофон Сахинис од солунскиот универзитет соработката на релација Македонија – Грција ќе продолжи со изложба на студентски графики во галеријата на факултетот за ликовни уметности во Скопје.

„Обично уметноста секогаш претставува мост за секаков вид прашања, бидејќи не користи, некогаш користи говорен јазик, но во главно се визуелниот и ликовниот кој што нема граници. Мора да се искористи фактот дека ние сме толку близу, толку сме блиску по менталитет,а во принцип мислам дека соработката не била на некое големо ниво, така да мора овие 2 работи кои ги споменав да се искористат и нашата соработка да продолжи и понатака“ – изјави Славица Јанешлиева Бачварска – професор на факултетот за ликовни уметности.

Македонија продолжува да биде дел од културните манифестации во Грција. Пред 2 седмици во Солун на фестивалот за краткометражен филм, учествуваше Дина Дума. 

Станарите се вратија дома,смрдеата била од пелени

Градоначалникот на Скопје , Пегтре Шилегов вечерва изјави дека непријатната миризба во зградата во Аеродром била од пелени во станот 11 , каде живееле две постари жени. 

Станот број 11 ќе се дезифицира ,а миризбата и штипењето на очите кај дел од станарите било од амонијак од пелените , кои биле чувани во станот. Службите за социјална заштита вечерва биле кај жените , така што ќе го преземат случајот , рече градоначалникот на Скопје , Шилегов доцна вечерва.

Освен противопжарните екипи , Итнатат помош, инспекциите  и полицијата , вечерва во зградата пристигнаа и припадници на Армијатта од АБХ единицата , за да утврдат од каде доаѓа загадувањето и колку е опасно.

За среќа , изворот на непријатната миризба е најден и зградата е безбедна , така што околу полноќ сите станари се вратија во своите домови. 

Ахмети: На 30 септември гласаме за НАТО и ЕУ

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска порача дека на 30 септември се гласа иднината на оваа земја, ќе се гласа дали ќе имаме стабилна држава со развој и напредок.

- Бараме членство во ЕУ и НАТО. На 30 септември се гласа за Македонија, за иднината на оваа земја, изјави Али Ахмети, додавајќи дека ни останува да се мобилизираме 

На средбите со жителите од населбите Шуто Оризари, Бутел и Чучер Сандево, Ахмети беше придружуван од градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу, од поранешниот градоначалник на општина Чаир Изет Меџити и од пратениците Артан Груби и Ејуп Алими. 

Станари во Аеродром се евакуираа поради присуство на непознат гас

Поради остар мирис кој го отежнува дишењето вечерва беа евакуирани жителите од станбениот комплекс во ТЦ „Скопјанка“, во скопската Општина Аеродром.

На самото место се скопскиот градоначалник , Петре Шилегов , како и инспекциски служби , кои им се придружија на припадниците на Противпожарната бригада, на полицијата и на Итната помош.  

Таму е нашиот репортер Јован Ѓорговски.

притисни ентер