Путин ја разоткри големата измама на САД?! (видео)

Напорите на САД во борбата против тероризмот не дадоа резултати бидејќи САД водеа двојна игра, раководејќи се од сопствените интереси, дел од терористите ги користат за соборување на непосакуваните режими во светот, изјави синоќа рускиот претседател.
Според Владимир Путин, САД се обидувале да ја измамат Русија а и целиот свет кога зборувале за заканата која ја претставува нуклеарната програма на Иран.

Според неговите зборови, неприфатлива е во меѓународните организации примената на сила, а всушност мешањето однадвор бил ударната каписла која предизвикала експлозија на Блискиот исток.

Путин во Сочи на собирот на Меѓународниот клуб „Валдај“ изјави дека Исламската држава е непријател на цивилизацијата и дека терористите не можат да се делат на умерени и неумерени.

Земајќи ја Либија за пример, рускиот претседател потенцираше дека е невозможно да се оствари успех во борбата против терористите доколку дел од нив се користат во борба за соборување на непосакуваните режими, бидејќи потоа е невозможно да се ослободите од нивното присуство.

„Илузија е тоа дека ќе успеете да излезете на крај со нив, да ги отстраните од власт, и некако да постигнете договор“ – изјави Путин и изрази надеж дека новата влада ќе успее да ја стабилизира ситуацијата.

„Оружјето со кое се снабдуваа таканаречените умерени бунтовници, подоцна се најде во рацете на терористичките организации“ – изјави претседателот на Русија и додаде дека ИСИС освоила голема територија и во случај на заземање на Дамаск или Багдад би можела практично да добие статус на официјална влада.

„Целата меѓународна заедница треба конечно да сфати со што се соочуваме. ИСИС е непријател на цивилизацијата, човештвото и светската култура“ – изјави Путин и додаде дека терористите на тој начин го дискредитираат исламот.

Рускиот претседател се осврна и на руската антитерористичка операција во Сирија која има за цел да воспостави мир и да нанесе превентивен удар на терористите.

Путин зборуваше и за противракетната одбрана на САД во Европа.

„Овие денови се одржани првите тестови на противракетната одбрана на САД во Европа. Што значи тоа? Тоа значи дека бевме во право кога се споревме со нашите американски партнери. Нас а и целиот свет, се обидуваа да не доведат во заблуда со нивните лаги“ – изјави Путин.

Путин зборувајќи за Иран изјави дека не станува збор за “хипотетичка нуклеарна закана, која никогаш и не постоела, туку за рушење на стратешкиот баланс, измена на односот на силите во своја корист и на тој начин не само да може да доминира, туку САД да има можност по своја волја да им диктира и на своите геополитички опоненти и на своите сојузници.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер