Жена почина на улица откако излегла од климатизирана просторија

Падна и почина, токму на ова место додека чекаше такси.
Многу страшно, мислевме дека млада жена и се слошило и дека со вода ќе и се поврати свеста, но беше доцна.

Потресни од вчерашната смрт на 47 годишната жена вработените од судот за прекршоци и соседите ни раскажаа за трагичниот настан. како причина се објаснува претходната климатизирана просторија каде била жената, а потоа излегла на улицата и чекала такси со пријателка.

Во еден момент на жената и се слошило и паднала. Од брзата помош само ја потврдиле смртта. Обдукцијата треба да ја објасни причината за смртта.

Од клиниката за кардиологија велат наодите треба да ја објаснат смртта, и да се открие што било причината.

Доктор Нела Костова објаснува дека големите температурни разлики може да направат колапс, а кај хронично болните и сериозни состојби.

Од итната помош објаснуваат дека најчести се пријавите за колапси. Граѓани најчесто се онесвестувале кога од топло влегувале во ладни простории и обратно.  

Курц: Загрижен сум за состојбата во ЕУ, мигрантите треба да се сопрат во Африка

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека агенцијата на ЕУ за заштита на границите (Фронтекс) треба да добие нов мандат.

Курц во интервју за германскиот дневник „Велт ам Зонтаг“ оценил дека Фронтекс ви требало во иднина да делува во северна Африка, за да се спречат мигрантите да преминат преку Медитеранот.

Фронтекс, според неговите зборови треба да добие нов мандат, за во согласност со трети држави, односно со тамошните влади, да може да делува на северот на Африка.

Целниот датум за 2027 година, кога е планирано Фронтекс да има 10.000 службеници, според Курц е предоцна.

„Мора многу побрзо да се направи доколку сакаме илегалната миграција делотворно да се спречи. Со тоа Фронтекс треба да има јасен политички мандат кои на службениците би им овозможил ефективно да ги преземат потребните мерки“ – нагласи тој.

Курц истакна дека целта е да се „сопре валканиот бизнис модел на криумчарите и да се спречат бродовите на криумчарите воопшто да тргнат на тие опасни патувања преку морето“.

Инаку, Австрија од 1 јули го презема претседателството на ЕУ и според зборовите на Курц, планира да ги намали тензиите внатре во ЕУ.

„Нашата цел е заштита на надворешните граници на ЕУ, внатрешна безбедност, како и борба против тероризмот и радикализацијата“ – објаснил тој.

Критички се осврнал и во врска со надворешната политика на САД, која според него станала “непредвидлива“ за Европјаните.

Приведена албанска државјанка при претрес во угостителски објект во Теарце

Албанската државјанка Л.М. (28) по полноќ била приведена во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка по претрес извршен од полициски службеници од Полициската станица Тетово во угостителски објект.

Албанската државјанка Л.М. (28) по полноќ била приведена во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка по претрес извршен од полициски службеници од Полициската станица Тетово во угостителски објект во тетовското село Теарце, каде била вработена како пејачка.

МВР информира дека при претресот во објектот, сопственост на Џ.М. од тетовското село Слатино, покрај албанската државјанка биле затекнати и четири државјанки на Република Македонија, кои, исто така, биле вработени како пејачки.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Бомба-кашикара фрлена на тераса од куќа во Куманово, нема повредени

Дваесет и шестгодишниот М.Ц. од Куманово рано изутрината во полиција пријавил дека додека спиел слушнал детонација на терасата од првиот кат од сејмената куќа, при што било скршено прозорското стакло, а била оштетена ролетната и ѕидот. 

МВР информира дека нема повредени лица. Увид на местото извршила екипа од СВР Куманово. Од местото биле подигнати фрагменти од бомба-кашикара за вештачење.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

притисни ентер