Во Штип отворена првата Активна зона на Кока Кола

Пивара Скопје и компанијата Кока Кола попладнево во Штип ја отворија првата Активна зона во оваа летна сезона.
Со традиционалното пресекување на црвената лента од директорот за односи со јавноста на Пивара Скопје, Ламбро Патче и градоначалникот на Штип Илчо Захариев, Пивара Скопје го означи продолжувањето на проектот чиј донатор е со компанијата Кока Кола.

Проект, стартуван минатата година, кога во пет различни градови беа отворени исто толку активни рекреативни зони. На повеќе фитнес справи, граѓаните од сите возрасти ќе можат да спортуваат, што ја потврдува иницијативата на донаторите за промоција на спортот и рекреацијата, но и поддршката што ја даваат за добробит на заедницата.

Интенција на Пивара Скопје и компанијата Кока Кола, е, овој проект да прерасне во традиција, а вакви зони да има во сите градови во Македонија. Впрочем, пројавениот голем интерес на штипјани покажан попладнево, да рекреираат  е најдобра потврда. Како дел од глобалната платформа за граѓаните да водат здрав живот, Пивара Скопје и Кока Кола изминатиот период реализираа повеќе проекти како Кока Кола фудбалски куп – отворањето на пет бесплатни паркиралишта за велосипеди во Скопје .

- Целта на проектот е да промовираме активен живот и здрави животни навики. Ова е донација на Пивара Скопје и компанијата Кока Кола, и ни преставува задоволство на сите граѓани да им дадеме едно место, каде сите ќе можат да вежбаат, ќе може да другаруваат, и на крајот од денот да рекреираат, бидејки тоа е и суштината на проектот, изјави Ламбро Патче, директор за односи со јавноста во Пивара Скопје.

-  Токму овде каде е почетокот на пешачката патека кон населбата Балканска, е поставена новата Фитнес зона, благодарение на донаторите Пивара Скопје и компанијата Кока Кола. Ова е Фитнес парк со шест справи, каде ќе може да спортуваат спортистите и сите граѓани од сите возрасти. Убеден сум дека ова ке биде едно од најпосетените места во Штип, како што е шесткилометарската пешачка патека долж коритото на реката Брегалница. Ова е идеално место за оддржување на физичкото и ментално здравје, објасни Илчо Захариев,  градоначалник на Општина Штип. 

Фото: Најубава на Мундијалот ?

Светскиот фудбалски самит во Русија е се поблиску, но, што е уште важно покрај најзначајната споредна работа на светот, секако мундијалските убавици.

Британските медиуми прв пат  им посветија внимание на манекенките , реалити ѕвездите и ја преставија убавицата која достојно ги претставува сите жени и девојки на фудбалерите , кога станува збор за Англија.

Убавата Руби Меј е модел за долна облека и девојка на репрезентативецот Дели Али .

Манекенката и асот на Тотенхем веќе две години се во врска.

Прекрасната Руби на претстојниот Мундијал во Русија сигурно ќе биде меѓу најубавите девојки или сопруги на некој од фудбалерите.

Хуманитарна аукција за матурантите од СОС Детско село

Хуманитарна аукција во рамки на кампањата „Креатори на насмевки“ за собирање средства за децата без родители од СОС Детско село ќе се одржи вечерва во Скопје.

- Целта на аукцијата е да ги мотивира младите дизајнери и да им ја обезбедиме најубавата матурска вечер на матурантите од СОС Детско село. На аукцијата ќе бидат понудени чанти подарени од Карписа што студентите од Факултетот за дизајн и мултимедија, предводени од Никола Ефтимов и Александар Рашковиќ, ги редизајнираа надградувајќи ги со својата уникатна креативност, најавуваат организаторите.

Аукцијата е од отворен карактер и ќе се одржи во ТЦ Капитол мол кој е иницијатор на проектот. /МИА

Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

притисни ентер