Пешиќ: ФИБА направи катастрофална грешка

Српскиот кошаркарски стручњак Светислав Пешиќ за германските медиуми изјави дека ФИБА многу погреши со одлуката евошампионатите да ги оддалечи на четири години од сегашните две.

- Со одлуката на ФИБА Евробаскет во иднина да се игра секоја четврта година направи катастрофална грешка. Се надевам дека одлуката брзо ќе биде променета. Оптимизам дава тоа што ЕП во младински категории се играат секое лето. Тоа е добро за развојот на кошарката, потенцира Пешиќ.
Тој е единствениот тренер кој со две различни селекции се искачил на европскиот трон. Беше европски шампион со Германија 1993 и со СР Југославија 2001 година.

Пешиќ ја повика ФИБА да ја преиспита и одлуката репрезентациите во иднина квалификациските натпревари да ги играат во ноември, со оглед на одбивањето на клубовите од Евролигата да ги ослободат репрезентативците.

- Националните тимови се многу важни и тие се значаен фактор за развој на кошарката. Би било катастрофално ако се игра во ноември без кошаркари од Евролигата. 

Порно ѕвезда ги бодри руските фудбалери од трибините

Руската ѕвезда Наташа Немчинова ги “запали“ трибините во првите денови на Светското првенство откако се појави на натпревар за поддршка на домаќините.

Русокосата, позната по прекарите Наталија Андреева, Анабел, Дилајла Џи и Даница, влезе во фан зоната, а многу мажи се прашуваа од каде ја познаваат.

Социјалните мрежи, исто така, го рефлектираа нејзиното присуство на стадионот, откако посакаа таа да се појавува почесто на трибините.

 

Меланија и Летиција: Кралиците на стилот ги одмерија силите, која победи? (фото)

Шпанската кралица Летиција и првата дама на САД, Меланија Трамп привлекоа посебно внимание кај модниот свет.

Нивната средба во Белата куќа остана без победник, бидејќи и двете дама покажаа исклучителен стил.

Убавата шпанска кралица повторно покажа дека има извонредно чувство за стил одлучувајќи се за розовиот фустан кој ја следи линијата на телото, украсен со копчиња. Нејзиниот фустан е креација на Мајкл Корс.

Foto: Getty

Меланија делуваше сензационално во интересниот фустан со А-крој без ракави во комбинација со сивозелена и бела боја.

И двете дами делуваа пристојни, софистицирано и одмерено.

Без премногу детали и накити, тие покажаа како и жените во зрели години можат да бидат облечени со стил.

Јапонските навивачи го исчистија стадионот по натпреварот со Колумбија (видео)

Јапонските фанови се најдоа на насловните страници на сите светски медиуми.

Имено, по победата од 2:1 над Колумбија во натпреварот од 1-то коло на групата „Х“ на Мундијалот 2018, тие го исчистија ѓубрето, кое го оставија за време на мечот.

Тие носеа вреќи, во кои го собраа целиот отпад од „Мордовија Арена“ во Саранск.

За кратко време, клиповите станаа хит на социјалните мрежи, а многу луѓе ги посочија како вистински пример.

Традиција во Јапонија е да се исчисти зад себе, без разлика дали станува збор за концерти, ученици на часови и така натаму.

 

притисни ентер