Зошто Саша Поповиќ не дојде на денешните аудиции во Канал 5?

Аудиции за новата сезона на ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД, ЅВЕЗДИЧКИТЕ НА ГРАНД И ШОУТО ЗА ВЕТЕРАНИ - НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА.
 Канал 5 телевизија денеска е домаќин на повеќе од 500 кандидати од цела Македонија кој ќе учествуваат на аудициите за најпопуларните музички натпреварување на овие простори  ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД, ЅВЕЗДИЧКИТЕ НА ГРАНД И ШОУТО ЗА ВЕТЕРАНИ - НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА, кои повеќе години се емитуваат на програмата на Канал 5 телевизија.
Гости на нашата телевизија ќе бидат и еминентни македонски музички имиња кој во улога на жири ќе ги селектираат пријавените кандидати.

Ветераните ги оценуваат: Виолета Томовска, Горан Кукиќ и Кате - Нели ти реков.

Децата ги оценуваат: Наде Талевска и Даниел Кајмаковски.

Кандидатите за Ѕвезди на Гранд ќе бидат оценувани од Анета Молика, Елена Велевска и Ристе Ристески.
..
За првпат оваа година Гранд продукција остава Македонија сама да одлучи кои таленти ќе ги испрати во Белград. Затоа и Саша Поповиќ со полна доверба кон Канал 5 и пејачите кои се дел од жирито, оваа година отсуствува од аудициите и ним им ја препушта првичната селекција, а откако ќе ги погледне снимките, доколку забележи дека некаде сме биле неправедни - ќе направи корекции во одлуките...

Се надеваме дека имаме конкурентни кандидати кои по примерот на овогодишните победници Ристе, Христос и Благица, во најдобро светло ќе ја претставуваат нашата земја и на крај же триумфираат.


Авионот на Елвис Присли повторно на аукција

Авионот кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а кој бил паркиран на пистата во Ново Мексико скоро четири децении, повторно е на продажба.

Елвис, како што се наведува, самиот ја дизајнирал внатрешноста на авионот.

Црвениот авион од 1962 година, нема мотор и неопходна е обновата на пилотската кабина, пренесува „АП“.

Сајтот за аукција „IronPlanet” објави дека авионот со седишта од црвен сомот и црвен тепих се враќа на продажба, откако моменталниот сопственик го купил минатата година за 430.000 долари.

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

Холандија: Кој оди на работа со велосипед, ќе добие пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

притисни ентер