Успеале да се доближат и да фотографираат: Еве што крие Областа 51 (видео)

Обично не е добра идеја да се биде во близина на Областа 51, бидејќи ќе се најдете со пушка вперена во вашата глава и љубезно ќе бидете испратени назад.
Сепак, тоа не ги спречи ловците на НЛО, Тим и Трејси Дојл.

Тие на два километри надморска височина успеале најдетално досега да ја фотографираат Областа 51 и тоа на оддалеченост од само 40 километри.

Областа 51 е едно од најмистериозните места во светот, а теоретичарите на заговорите, убедени се дека тоа е местото каде Американците ги кријат вонземјаните и вршат најразлични експерименти.

Првичната намера во далечната 1955 година, била на ова место да се тестираат шпионски авиони, но намената на воената база често се менувала. Интересно е тоа дека јавноста никогаш за тоа не е известена и дека работите кои овде се одвиваат се водат како државни тајни.

Што знаеме за Областа 51?

Верувале или не, дури во 2013 година, во јавноста официјално е потврдено дека Областа 51 постои, со тоа скоро половина век целата приказна била на ниво на шпекулација. Извештајот за постоењето на Областа 51 го состави Џефри Т. Ричелсон од Националната безбедносна архива.

Американската влада дури ја објави и точната локација во Невада и дел е од воздушната база Едвардс, недалеку од езерото Грум. Исто така, знаеме дека оваа Област служела за развој и тестирање на шпионски летала. Откриено е дека се тестирани У-2 авиони кои служеле за шпионирање на СССР во Студената војна, а скандалот настанал откако се дознало дека САД ја имале помошта на Британија во тоа.


Интересно е дека Барак Обама е првиот претседател кој Областа 51 ја нарекол со ова име.

„Сега кога стана претседател, првото прашање кое ми го поставија е што навистина се случува во Областа 51“ – изјави Барак пред новинарите во 2013 година и се осврна на актерката Ширли Мекклејн која заговара теории за постоење на вонземјани.

„Ако сакам да дознаам, ќе ја повикам Ширли Мекклејн. Мислам дека официјално станав првиот претседател кој го спомнал името Област 51?“.

Клинтон во 1995 година потпиша наредба за изземање на подрачјето од еколошкото законодавство во врска со контролата на опасниот отпад, бидејќи тоа барало “откривање на тајни податоци за тоа место на некое неовластено лице“.

Едно лице кое било дел од оваа база и проговорило е ветеранот Џемјс Ноус, кој работел во Областа 51. Тој проговори за својот престој во тајната база, во 2010 година и откри како изгледал животот во шеесеттите години кога работел на позицијата специјалист за радар.

„Готвачите доаѓаа од Вегас. Во било кое време од денот или ноќта можевте да добиете бифтек“ – изјави тој и додаде дека им испраќале и јастози по желба.

За жал, за вонземјаните ништо не рече.

Погледнете како денеска изгледа Областа 51.

Вчера го купил, а веќе денес го уништил својот автомобил вреден 300.000 долари (фото)

Сопственикот на новиот McLaren 720S целосно го уништи својот скапоцен автомобил само ден откако возилото му беше испорачано.

Возачот од Вирџинија, САД, во петок за прв пат седна во својот автомобил вреден 300 илјади долари, за веќе во саботата – по своја вина – да остана без него откако доживеал сообраќајна незгода.

На Фејсбук страницата на полицијата на округот Ферфакс, со објавена фотографија од удрениот автомобил, се наведува дека неименуван возач изгубил контрола на автомобил марка McLaren поради преголема брзина и дека возилото претрпело “тотална штета“.

За среќа, сопственикот поминал со повреди кои не се опасни по живот, а полицијата фотографијата ја споделила како отрезнувачко предупредување за возачите да не возат пребрзо.

 

Вил Смит танцува на врвот на мост во Будимпешта (видео)

Пред две недели американскиот рапер Дрејк издаде нова песна “In my feelings”, а од самата песна попознат стана танцот кои фановите ширум светот го изведуваат под наслов “In my Feelings Challenge”.

Се почна откако комичарот Шеги на својот Инстаграм профил објави снимка како танцува, а движењата му се согласуваа со ритамот на песната од Дрејк.

Видеото стана вирален хит, а фановите ширум светот го комираа насекаде. Најмногу се истакна актерот Вил Смит кој сними видео како танцува на врвот од Chain Bridge во Будимшешта.

Видеото го коментираа бројни ѕвезди и пејачот Џастин Тимберлејк кој напиша. „Ова е за победа“.

Пејачката Сијара која исто така сними видео како танцува и тоа во Кејп таун, му напиша на Смит: „Ти си легенда“., а неговиот син искоментира со: „Уништи“.

Во моментот на Инстаграм под хаштагот #InMyFeelingsChallenge се наоѓаат повече од 90.000 објави, каде луѓето ширум светот го изведуваат популарниот танц.

 

Маск го нарекол спасувачот “педофил“ – следува тужба?

Британецот кој учествувал во спасувањето на децата од пештерата на Тајланд најави дека ќе поднесе тужба против Илон Маск поради навреда.

Вернон Ансворт изјавил дека е згрозен и многу лут поради тоа што милијардерот го нарекол педофил и додал дека зборовите на Маск се напад на сите кои учествувале во акцијата.

„Верувам дека ме нарече педофил. Мислам дека луѓето сега сфаќаат за каков човек станува збор. Размислувам да поднесам пријава, ништо не е завршено“ – навел 63 годишниот Ансворт.

Целата драма започнала откако Ансворт изјавил дека подморницата која ја подготвил шефот на компанијата Тесла, а која требало да помогне во спасувањето е неупотреблива и дека нема шанси таа да биде корисна во обидот да се извадат заглавените деца.

„Тој немаше претстава како изгледа пештерата“ – изјави тогаш Ансворт.

После тоа Маск реагираше на Твитер, нагласувајќи дека подморницата е тестирана и не постои никаков сомнеж во нејзината употребливост.

„Извини педофиле, самиот го бараше тоа“ – напишал Маск, но потоа го избришал својот твит.

притисни ентер