Последна желба: За да го усреќи мажот кој умира, ослабела 63 килограми (фото)

Според прогнозите на лекарите, Рики Карингтон ќе живее уште 15 месеци, бидејќи има неизлечлив тумор на мозокот.
Неговата сопруга Тејлор одлучила да му ја исполни последната желба – и да ослаби поради него.

Тејлор во моментот кога ја дознала страшната вест имала 137 килограми. После шокот и прифаќањето на фактот дека од својот сакан ќе се раздели засекогаш, сфатила дека треба да направи нешто за да биде во што подобра физичка форма и да сите преостанати денови да ги поминат што подобро.

Image may contain: 8 people, people smiling, people standing, wedding, tree, outdoor and nature

„Направив гастро бајпас, почнав да вежбам и здраво да се исхранувам. На мојот маж му е многу важно како изгледам, а досега не бев баш најсвесна за тоа. Исфрлив се што е нездраво и ослабев 63 килограми. Сакам да надоместам за сите моменти кои поради изгледот не можев да ги поминам во бикини“ – изјави таа.Претходно била на мета на критики поради килограмите, се плашела од се, се чувствувала лошо, а сега има многу енергија и самодоверба.

„Претходно моите реакции и емоции беа насочени кон храната, без разлика дали бев среќна или тажна. Кога на Рики му рекоа дека има тумор на мозокот и дека нема уште долго да живее, знаев дека морам нешто да променам“ – изјавила Тејлор.

Оваа храбра жена изјавила дека планира да почне поактивно да се занимава со бодибилдингот, да се натпреварува, а мажот во сето тоа ја поддржува.

Авионот на Елвис Присли повторно на аукција

Авионот кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а кој бил паркиран на пистата во Ново Мексико скоро четири децении, повторно е на продажба.

Елвис, како што се наведува, самиот ја дизајнирал внатрешноста на авионот.

Црвениот авион од 1962 година, нема мотор и неопходна е обновата на пилотската кабина, пренесува „АП“.

Сајтот за аукција „IronPlanet” објави дека авионот со седишта од црвен сомот и црвен тепих се враќа на продажба, откако моменталниот сопственик го купил минатата година за 430.000 долари.

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

Холандија: Кој оди на работа со велосипед, ќе добие пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

притисни ентер