Познат физичар категорично тврди: Животот после смртта е невозможен (видео)

Шон Керол, космолог и професор по физика на угледниот Технолошки универзитет во Калифорнија (Caltech), тврди дека животот после смртта, идеја која ја промовираат бројни светски религии, физички е невозможен.
„Ние во целост ги разбираме законите на физиката кои се наоѓаат во позадината на секојдневниот живот“ – изјави Керол, додавајќи дека сето тоа што се случува во стварноста мора да биде во рамките на границите на возможното.Да постоеше живот после смртта, свеста би морала да биде одвоена од нашето физичко тело, што не е случај", тврди физичарот.

Свеста, на елементарно ниво, ја сочинуваат атоми и електрони кои го создаваат она што го нарекуваме ум.

„Законите на физиката не дозволуваат тие честички да функционираат на тој начин после човечката смрт“ – смета тој.

„Постои еден голем ,непремостлив проблем во врска со идејата дека постои некој вид на свест откако нашите тела ќе умрат и ќе се распаднат на атоми од кои се составени. Имено, ние во целост ги разбираме законите на физиката кои го одредуваат нашиот секојдневен живот и не постои ниту еден начин тие закони да дозволат “преживување“ на информациите складирани во нашите мозоци после смртта“ – напишал Керол за „Scientific American”.

Керол се повикува на квантната теорија за полињата според која, едноставно речено, секој вид на честичка создава сопствено поле.

На пример, сите фотони во вселената имаат свое поле, баш како и сите електрони и останати видови на честички.

Да постои живот после смртта, би можеле да го измериме.

Керол објаснува дека доколку животот на било кој начин продолжува после смртта, тестирањата на квантните полиња би откриле “духовни сили“ или “духовни честички“, а тоа не се случува.

„Ако навистина постојат само атоми и познатите сили, тогаш не постои начин човечката душа да ја преживее смртта“ – напишал Керол.


Федерер со твит го честиташе бодот на Швајцарците

Најдобриот тенисер на светот, Швајцарецот  Роџер Федерер им го честиташе на фудбалерите од националниот тим нерешен резултат против Бразил на Светското фудбалско првенство 2018.

Швајцарија синоќа одигра 1:1 против големиот фаворит и го освои првиот бод на Мундијалот.

-Пристигнав дома на време да го гледам натпреварот Швајцарија – Бразил. Одличен резултат за швајцарски тим. Успех на Бразил на останатите натпревари од турнирот, напиша Федерер на Твитер. 

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

притисни ентер