Борбата на Ема – првиот дипломец на пијано со оштетен вид

Ема Ананиевска , иако има оштетен вид , се подготвува да дипломира на Факултетот за музичка уметност .
Часови на прекрасни композиции во домот на Ананиевски. Ема ја подготвува дипломската работа, таа ќе биде првиот граѓанин со оштетен вид во  Македонија, која ќе дипломира пијано на Факултетот за музичка уметност. Нежна и смирена во свирењето и допирот на пијаното. Храбра и амбициозна во животот.  Датумот за дипломирање не смее да се промени, објаснува Ема.

„Има многу вежбање. Јас работам како сите останати нема привилегии поради мојата состојба, а и не сакам“, раскажува Ема.

Ема со пијаното почнала од нејзината осма година, во времето кога Македонија беше самостојна и суверена држава. Во тоа време родителите со силна поддршка за нивното чедо, Ева иако со целосно изгубен вид почнала со часови пијано. Макотрпен пат, без потребни книги со надеж од нејзината професорка и родители, продолжила напред со верба дека ќе успее.

„Кога бев во основно, мислев дека нема да успеам дека не сум доволно добар музичар, но по еден концерт добив громогласен аплауз што го слушам и денеска, таа атмосфера ми потврди дека може да продолжам со образованието во музичко“, со голем ентузијазам раскажува Ема.

И скоро по не цели три години самостојност лицата со оштетен вид се уште не видливи, не дека се во мал број и не ги гледаме. Причината е поголема без помош тие не можат да излезат сами со нивниот живот и хендикеп.

„Нема музичко образование со браево писмо, со мојата желба и упорноста на професорите учев да свирам, со книги од странство. Такво образованието за слепи луѓе. Нешто мрдна од мртва точка, но тоа е многу малку“, објасни Ема.

По дипломирањето Ема сака да свири и по познати концерти во светски метрополи, но целта не и е да ја напушти Македонија. Таа има желба за денешниот роденден на Македонија да остане тука да промени во училиштата, кај свеста на сите граѓани дека луѓето со оштетен вид можат како сите. Но, по замислената желба потребно на околу 2500 луѓе со оштетен вид во Македонија да живеат во земјата каде се родени. 


Федерер со твит го честиташе бодот на Швајцарците

Најдобриот тенисер на светот, Швајцарецот  Роџер Федерер им го честиташе на фудбалерите од националниот тим нерешен резултат против Бразил на Светското фудбалско првенство 2018.

Швајцарија синоќа одигра 1:1 против големиот фаворит и го освои првиот бод на Мундијалот.

-Пристигнав дома на време да го гледам натпреварот Швајцарија – Бразил. Одличен резултат за швајцарски тим. Успех на Бразил на останатите натпревари од турнирот, напиша Федерер на Твитер. 

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

притисни ентер