Филмот „Стела“ селектиран на детски филмски фестивал во Амстердам

Македонскиот игран филм „Стела“ на режисерот Стојан Вујичиќ е еден од 13-те селектирани филмски проекти наменети за деца кои ќе учествуваат на Cinekid Script LAB што ќе се одржи во Амстердам.

Детскиот филмски фестивал, што го организира Cinekid, ќе се одржи во текот на октомври во Амстердам и низ 35 градови во Холандија.
Филмот „Стела“ е продукт на повеќегодишното истражување и работа со деца. Тој е прв долгометражен игран филм на режисерот Стојан Вујичиќ. Сценарист е Ева Камчевска, една од помладите писатели од поновата македонска кинематографија, а продуцент Огнен Антов, кој зад себе има 15-годишно искуство во филмската и ТВ продукцијата со проекти наградувани и признаени како што се „Џган“, „Споменикот на Мајкл Џексон“, „Шивачките“ и други.
- Главните придобивки од влезот на филмот „Стела“ во Cinekid Script LAB, се состои во фактот што финалната верзија на сценариото ќе биде направена со поддршка на луѓе кои се едни од најголемите професионалци во својата област, воедно ќе овозможи сигурен влез на некој од реномираните А фестивали (најголем дел од проектите од Cinekid Script LAB биле дел од натпреварувачките селекции на Берлинале), како и наоѓање на потенцијален партнер од некоја од европските или скандинавски земји кои имаат долга традиција на филмови со детска содржина, велат од „Дрим фектори“.

Фестивалот во Холандија се фокусира на аспектите од медиумската индустрија коишто се наменети за помладата публика.Секоја година повеќе од 50.000 деца добиваат можност да видат преку 500 филмски продукции избрани од страна на фестивалот, долгометражни играни филмови, детски документарци, кратки филмови, анимации, телевизски серии, cross media проекти и интерактивни инсталации, како и да учествуваат на бројни работилници поврзани со детски содржини. Во текот на фестивалот се одржува и интернационалниот индустриски настан Cinekid for professionals. 

Салвини: За жал Ромите не можеме да ги протераме

Италијанската влада планира да спроведе попис на Ромите кои живеат во таа земја за да се утврди колкав број од нив тука престојуваат илегално, изјави министерот за внатрешни работи.

Меѓутоа, Матео Салвини додал и дека “за жал, италијанските Роми нема да може да ги протера“.

Салвини, лидерот на крајно десничарската „Лига“, за телевизијата „Ломбардија“ изјавил дека неговото министерство го разгледува “ромското прашање“ и сака да види “колку“ Роми има во Италија.

Изјавата на Салвини, предизвикала критика кај Демократската партија која изјавила дека неговиот повик потсетува на “етничко чистење“, пренесува „Ројтерс“.

Тој потоа реагирал со соопштение во кое изјавил дека владата нема намера да прави посебна архива за Ромите или да зема отпечатоци од прсти, туку сака да ги заштити ромските деца, чии родители им забрануваат да одат во локалните училишта.

Додал дека сака да провери како се трошат средствата на Европската унија наменети за помош на маргинализираните заедници.

Салвини минатата недела предизвика “бура“ во Европа кога одби да дозволи хуманитарни бродови со повеќе од 600 африкански мигранти да влезат во италијанските пристаништа.

Поповски: Лажните вести носат пораки на национализам, поделба и раздор

 Лажните вести речиси секогаш носат пораки на национализам, поделба, раздор, конфликт и омраза. 

Проблемот со лажните вести е сериозен и треба посветено да работиме на справување со овој предизвик, порача денеска од Велес министерот без ресор, задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски.

- Видовме, не само деновиве, туку и низ годините наназад, колку штетна може да биде пропагандата, дека тие лажни зборови честопати поттикнуваат вистинско и брутално насилство и агресивно однесување, истакна Поповски на форумот посветен на справувањето со дезинформации.

Тој оцени дека завчера, за време на насилните протести во Скопје, но и во континуитет на социјалните мрежи, се шират лажни и вознемирувачки вести вклучувајќи наводни жртви на полициска бруталност, за кои се користат стари фотографии од личности од светот, лажни текстови и постови. 

Говорејќи за поставеноста на Владата за справување со овие предизвици на дигиталното дезинформирање, Поповски го истакна повикот на Владата за конструктивна атмосфера и отворена дебата со граѓаните за секое отворено прашање, без страв, заплашување и притисоци да градат сопствени ставови за секое отворено прашање, посебно акцентирајќи го претстојниот референдум за Договорот со Република Грција.

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, лажните вести имаат за цел намерно извртување и манипулирање на јавноста. Тој потсети дека измените во законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги гарантираат услови за професионализација на медиумите и даваат шанса политичарите да ги тргнат рацете од медиумите. 

- Клучот е во новинарска фела, да се саморегулира и се држи до етичките и морални стандарди. Владите и сите политички субјекти мораат да се држат до овие стандарди, нагласи Манчевски.

Директорот на Канцеларијата на УСАИД за општ развој Едвард Гонзалес смета дека граѓаните треба да развијат практика на следење на вести од различни извори и да бидат критични кон информациите кои ги конзумираат, а од друга страна Владата да промовира транспаретност и отчетност.

Муслиу: ВМРО-ДПМНЕ треба да учествува во работата на Собранието

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу смета дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да најде начин да учествува во работата на Собранието кога се расправа за ова важно прашање.

За него тоа што Европската унија, НАТО и Обединетите нации цврсто застанаа зад овој договор е гаранција дека од процесот нема да се отстапи.

Целиот разговор со политичкиот аналитичар Алберт Муслиу погледнете го во видеото.

притисни ентер