30 повредени при судир на два воза во Швајцарија

Најмалку 30 патници се повредени во судир на два воза во швајцарското место Адермат.
Судирот се случил на железничка станица, во кантонот Ури додека возот правел маневра, односно се обидувал локомотивата однапред да ја однесе на другиот крај од возот.

Според властите, најверојатна причина за несреќата е неисправност на еден од возовите, но локалните медиуми  истакнуваат дека полицијата отворила истрага.

Во моментон на несреќата возот се наоѓале околу сто патници.

Заев: Можна е лидерска средба, но и предвремени избори доколку гарантираат успешен референдум

Премиерот Зоран Заев  очекува до крајот на  неделава да се заокружи процесот околу датумот, прашањето и карактерот на референдумот за името.

- Овие работи очекуваме до крајот на неделата заедно политичките лидери, претставници на политичките парламентарни партии, да ги дефинираме заради тоа што роковите се собираат, времето се собира ако сакаме да ги фатиме датумите 23 септември, 7 октомври како некои проектирани датуми. Очекувам дека оваа седмица ќе можеме да го заокружиме процесот и околу датумот за референдумот и прашањето и околу карактерот, изјави Заев одговарајќи на новинарски прашања по стартот на изградбата на фабриката на американска „Дура“ во Бунарџик.

Како што рече Заев, продолжуваат разговорите околу  законот за финансирање на политичките партии и изборот на ДИК, делот околу техничка влада, Пржинскиот процес...

Премиерот смета дека заслужува внимание барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори пред да се разговара за членството во НАТО и ЕУ, ако, како што вели, тоа го гарантира успешниот референдусмки процес.

- „Кога? После една година? Во секој случај  вредно е за внимание кога опозицијата бара избори. Сум бил опозиција пред една година и знам дека е вредност да се седне да се разговара секако ако ова го гарантира успешниот референдумски процес како процес. Граѓаните ќе си кажат на самиот процес, но ако успее процесот да го достигнеме цензусот да ги мотивираме граѓаните да излезат за едно вакво историско прашање сите опции се отворени па дури и ова, така што заедно тоа ќе го разгледуваме, изјави Заев. 

Не исклучува свикување лидерска средба во случај работните групи на парламентарните партии до крајот на неделава да не постигнат договор.

- Очекувам до крајот на оваа недела работните групи да ги решат работите заради тоа што даваме импакт и ние како лидери. Ако не се случи решение преку работните групи јас би свикал лидерска средба  или кој било од лидерите од парламентарните партии би можел да свика. Редно е до крајот на оваа недела да ги заокружиме овие процеси. Граѓаните очекуваат одговори и од името на граѓаните верувам дека ќе ги дадеме сите овие одговори до крајот на неделава, рече Заев.

За понудата од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски Заев да не се повлекува 100 дена пред избори, а, сепакм да има техничка Влада, премиерот рече дека  во таква ситуација ќе постапи согласно дефинираното во Законот.

- Јас сум чесен човек и имам свое достоинство. Во Законот стои дека премиерот  се повлекува 100 дена пред Владата и немам намера буквално да се држам до ова место ако тоа така е дефинирано во законот. Јас сум релаксиран човек и тоа ќе ми даде повеќе  време за кампања за избори кога и да се случат, рече Заев.

Потенцираше дека се е вредно за разговори.

- Ставовите во делот на техничката влада ги образложувам секогаш  со аргументи. Ние добивме техничка влада во пржинскиот процес за сметка на тоа што престанавме со објавување на бомбите и што ги предадовме во Специјалното јавно обвинителство. Јас не го гледам досега аргументот  зошто тоа да се  бара заради тоа што тогаш СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ дефинираа закон каде премиерот  во сите изборни циклуси се повлекува. Сега ова барање наеднаш излегува на површина и би сакал  деновиве да  ги слушам аргументоте зошто е тоа така, наведе Заев, дополнувајќи декла сака да ги слушне аргументите што тоа  ВМРО-ДПМНЕ ќе направи за  СДСМ или владејачкото мнозинство отстапи.

- Ако се подготвени рамо  до рамо за евроатлантската иднина на нашата заедничка Македонија зад која стоиме сите, тогаш стојам на располагање да разговараме за се. Но мора да дефинираме,  ако сме за НАТО и ЕУ тоа да го поддржиме. Не може да бидеме за НАТО и ЕУ, а да бидеме против ваквите процесите кои ја донесоа Македонија пред НАТО и ЕУ. Чесно е сите лидери да ги заземат своите позиции, да излезат на површина, на чисто, заради тоа што тоа е најмалку што им го должиме на граѓаните, рече Заев.

Во коментар на тврдењата дека руски бизнисмени ги потпалувале протестите во Македонија премиерот  упати  на добиените извештаи по разговорите во полицијата со дел од учесниците.

- Зборувам од тоа што го слушам во извештаите што ги добиваме. Знаете тие млади момчиња „комити“ кога нападнаа полицајци беа повикани во полицијата на исказ, па спомнуваа бизнисмени од Русија дека давале пари, заради тоа се тука и оти немаат ништо против или слично, рече Заев.

Македонија, дополни, е мала земја и сака да гради пријателство со сите, вклучително и со Руската федерација.

- Мора уште еднаш да потврдиме нема алтернатива за Република Македонија освен рамноправно членство во ЕУ и НАТО. Од тој аспект секогаш ќе бидеме со доза на внимание и навистина нема да дозволиме да се поминат меѓународните договори, декларации, резолуции, применети во Македонија во делот на таквиот однос, заради тоа што дигнитетот на државата е многу важен. Како што ние го почитуваме насекаде во светот, така сакаме да биде почитувани и овде во Македонија, изјави Заев. /МИА

Кривична пријава за скопјанец кој украл 73 илјади евра

МВР поднесе кривична пријава до Основно јавно обвинителство во Скопје против И.И. (30) од Скопје поради основи на сомнение дека извршил кривично дело „тешка кражба на дрзок начин“. 

Пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од околу 73.000 евра.

Од судија на претходна постапка на И.И. веќе му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена. 

МВР информира дека И.И. на 12-ти овој месец нешто по седум часот, на бензинска пумпа на автопатот Куманово-Скопје забележал дека во возилото на оштетениот има торбичка со пари, која што била на совозачко седиште од автомобилот. 

- Откако оштетениот тргнал со своето возило, напуштајќи ја бензинската пумпа, во правец кон Скопје, бил престигнат од возилото на пријавениот И.И. кој во еден момент со десната рака почнал да покажува кон десното задно тркало од возилото на оштетениот сигнализирајќи дефект. Оштетениот застанал и се упатил кон задниот дел од возилото за да провери за што станува збор, а пријавениот во тој момент ја одземал торбичкаата и избегал, се вели во соопштението од МВР.

Веднаш по пријавата презмени се мерки и активности. И.И. е приведен, а во полициска станица извршено е и препознавање на обвинетиот. /МИА

Путин и Трамп во Хелсинки: Тензија без насмевки

Претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин се состанаа во Хелсинки, се појавија пред медиумите, а потоа заминаа на разговор зад затворени врати.

Како што оценуваат светските медиуми, првата билатерална средба на двајцата лидери изгледала “тензично“, ракувањето траело околу три секунди и скоро и да немало насмевка.

Во првата протоколарна изјава Путин доби предност и истакна дека му е задоволство што се сретнал со Трамп, додека американскиот претседател му честиташе на колегата на организацијата на Светското првенство во фудбал и играта на руската селекција.

„Гледав малку...Се беше прекрасно направено. Има многу работи за кои треба да разговараме, од трговија, до Кина и нашиот заеднички пријател претседателот Си. Имаме извонредна можност заедно, но со години не бевме согласни. Согласувањето е добра работа, светот сака да го види тоа“ – изјавил Трамп.

„Тет-а-тет“ состанокот меѓу Путин и Трамп се случува без присуство на било кое друго официјално лице или друга држава, покрај нив во просторијата се само преведувачите.

Американските медиуми навеле дека претседателот на САД категорично барал на разговорите да не присуствува никој.

притисни ентер