Македонски ученици освија медали на Балканската и на Европската олимпијада по информатика

Младите македонски ученици - информатичари постигнаа нов одличен успех освојувајќи три бронзени медали на 11. Јуниорска балканска олимпијада по информатика, која се одржува од 7 септември до денеска во Софија.
Медалите за Македонија на ова натпреварување ги освоија Даријан Шеќеров од Скопје, Благоја Овезоски од Прилеп и Кристина Тасева од Скопје, а четвртиот член на македонскиот тим беше Благојче Павлески од Прилеп, соопшти Здружението на информатичарите на Македонија.
Тимот беше раководен од лидерите, д-р Миле Јованов и м-р Емил Станков од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ).
Овие ученици беа избрани преку целогодишен циклус на натпревари, кој што редовно се организира од Здружението на информатичарите на Македонија, а оваа година се одржуваше по 28-ми пат.

На годинешната Јуниорска балканска олимпијада по информатика учествуваат тимови составени од најмногу четири натпреварувачи - ученици до 15,5 години, од следните девет балкански земји: Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Македонија, Молдавија, Кипар, Романија, Србија и Словенија.
По примерот на досегашните јуниорски балкански олимпијади, оваа година прв пат се организира и Европска јуниорска олимпијада по информатика (ЕЈОИ), која се одржува заедно со ЈБОИ 2017 во Софија. На оваа олимпијада.

Во исклучително силната конкуренција, покрај трите освоени медали на јуниорската балканска олимпијада, македонскиот тим освои и еден бронзен медал на ЕЈОИ 2017. Освојувач на медалот е ученикот Даријан Шеќеров.
Примарна цел на овој значаен и елитен едукативен настан е да се поттикне интересот за информатиката кај децата од помала возраст во сите земји од Европа, како и да се овозможи на најдобрите европски.

млади таленти на возраст до 15,5 години да ги покажат знаењата и вештините кои што веќе ги стекнале во оваа област, а поконкретно во програмирањето.
Секоја земја на олимпијадата учествува со тим кој се состои од 4 натпреварувачи, лидер и заменик-лидер на тимот. Учениците се натпреваруваат во решавање на алгоритамски проблеми.

На оваа европска олимпијада учествуваат вкупно 85 ученици од 22 европски земји. Балканските земји, кои истовремено учествуваат и на двата паралелни настани, се претставени со истиот тим и на едниот и на другиот настан.

- Овој успех на нашиот тим уште еднаш потврдува дека Македонија има подмладок кој поседува знаење со кое што може да се носи рамо до рамо со врсниците од цела Европа, и дека професорите од Здружението на информатичарите на Македонија кои волонтерски се вклучени во организирањето на македонските натпревари и подготовката на учениците успешно ги подготвуваат за интернационалните натпревари, се нагласува во соопштението.

Овогодинешното учество на овие натпревари е помогнато од Фондацијата Телеком за Македонија, која ги покри патните трошоци на
македонските натпреварувачи. 

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

Америка формира “вселенска војска“

Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека му наложил на Пентагон да формира Вселенски сили како посебен род во Вооружените сили на САД.

„Ако се зборува за заштитата на Америка, американското присуство во вселената е недоволно. Неопходна е американската супериорност во вселената. Многу е важно тоа што јас сум овде за да му наложам на министерството за одбрана и Пентагон веднаш да го започнат тој процес. Тоа е потребно за воено-вселенските сили да станат шеста гранка на вооружените сили“ – изјавил Трамп во говорот во Вашингтон.

Трамп и претходно изјави дека ја поддржува идејата за шестиот род во војската,  заедно со копнената војска, воздухопловството, воената морнарица, поморскиот корпус и крајбрежната стража.

„Ќе имаме воена авијација и вселенски вооружени сили, издвоени но подеднакво важни“ – изјавил Трамп.

Во Конгресот со години жестока расправа водат заговорниците на рамноправноста на новиот огранок на војската со другите корпуси и тие кои мислат дека е подобро да се приклучат на воздухопловните сили.

притисни ентер