Интегриран систем за управување со цврст отпад со поддршка од ЕУ

Животната средина е најважен приоритет, но со тековниот концепт што постои во земјата, тоа е невозможна мисија, ниту со буџетот, ниту од аспект на усогласување на стандардите во Европа, а најдрастично загрижува управувањето со отпадот.
 Ова денеска го изјави заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, на завршната церемонија за проектот на ЕУ „Подготовка на проекти и тендерска документација за воспоставување на интегриран и финансиски самоодржлив систем за управување со отпад во источните и североисточните региони“.
Тој истакна дека управувањето со отпадот е јавен интерес, но се уште не се третира така, и затоа е потребна јасна поделба на активностите и одговорностите, како и огромна помош од општините во процесот на хармонизацијата на законодатството со тоа на ЕУ.
- Неопходно е и да се направи хиерархија на отпадот, односно доброто третирање на отпадот започнува од нашите домови, од селекцијата, од рециклирањето, сепарирање, точки на собирање на отпад, но се уште има диви и нелегални собирачи кои влијаат на овој процес. За ова има и законска регулатива за собирање на отпадот, но тоа не се прави, рече Макрадули.

Тој наведе дека реализацијата на овој проект со помош на ЕУ ќе овозможи да се воспостави првпат во земјата, самоодржлив интегриран систем што ќе биде достапен за граѓаните и ќе донесе бенефит за целокупната заедница.
- Македонија мора да го фати правецот на развиените земји, односно да се развие свеста на луѓето, оти од отпадот може да се произведува и енергија, рече Макрадули и додаде дека во овој период во собраниска процедура е влезена и ратрификацијата на Парискиот договор за намалување на штетни гасови, што ќе наметне соодветни обврски во општеството.

Шефот на делегацијата на ЕУ во земјата, Самуел Жбогар, рече дека еден од приоритетите за животната средина е управување со цврстиот отпад.
- Во текот на летото бевме сведоци колку е критична ситуацијата кога станува збор за несоодветно управување со отпадот, пример се депониите во Струга и во Тетово што не ги исполнуваат законските услови. Регионалните анализи утврдија 16 депонии и 117 ѓубришта во источниот и североисточниот регион, што е многу штетно за здравјето на луѓето и за животната средина, истакна Жбогар и најави натамошна поддршка од ЕУ за изградба на нови и затворање на дивите депонии, за што се издвоени 27 милиони евра.

Јадранка Иванова, раководител на секторот за ЕУ при Министерството за животна средина рече дека со овој проект ќе се овозможи една централна депонија и неколку трансфер станици, како и набавка на опрема за јавните комунални претпријатија во овие два региони, со што до 2020 година ќе се обезбеди регионален систем за управување со отпад.

Предвидените инвестиции од приближно 27 милиони евра ќе овозможат на 18 општини во источните и североисточните региони да ги модернизираат системите за управување со отпад, овозможувајќи подобрување на еколошката средина на 370.900 жители.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер