Комисијата за култура ги усвои измените на Законот за употреба на македонскиот јазик во прво читање

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница денеска едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонски јазик во прво читање и активностите за подготовка на Предлог-програма за одбележување на јубилејни годишнини на значајни настани и истакнати личности во Република Македонија.

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски го образложи Предлог-законот и посочи дека заради несоодветното законско решение, Советот за македонски јазик во неколку наврати укажувал на неприменливоста на новоутврдениот начин на полагање на испитот за добивање на лекторска лиценца.

- Се бараше измена на Законот за употреба на македонскиот јазик со која повторно ќе се воведе стариот начин на полагање на лекторскиот испит. Имено, до 2012 година лекторскиот испит се полагаше пред комисија, составена од стручни лица од соодветната област, а формирана од страна на министерот за култура. Заради деблокирање на процесот за полагање на лекторскиот испит, кој датира од 2013 година, се предлага измена во текстот на овој Предлог-закон, односно испитот да се полага пред комисија, а не компјутерски за што се потребни соодветни измени на неколку одредби, изјави Алаѓозовски.
Пратеничката Елизабета Канческа Милевска укажа дека Министерството за култура тука нема никаква обврска, бидејќи тоа паѓа на комисијата за што, како што рече, треба да се води сметка за капацитетот при изборот.

Членовите на Комисијата за култура едногласно го усвоија заклучокот со кој овој Предлог-закон во прво читање е прифатлив и тој оди на пленарна седница.

Претходно, Комисијата едногласно го усвои заклучокот со кој Службата на Собранието треба да подготви и испрати писмено барање до сите државни органи, јавни служби, научни институции, здруженија на граѓани и други заинтересирани субјекти најдоцна до 1 ноември 2017 година до Комисијата да достават предлози за одбележување на јубилеи и значајни настани и личности во текот на 2018 година. Комисијата за култура треба да основа работна група за разгледување на предлозите, чиј состав ќе биде дополнително утврден.

Пратеникот Енес Ибрахими предложи, бидејќи во Македонија нема доволен број институции со кои се застапени турската заедница и другите заедници, Комисијата да испрати допис и до Управата за афирмирање и унапредување на културата на припадниците на заедниците и до независните организации и агенции, кои се занимаваат со правата на сите помалубројни заедници, како и до барем една невладина организација од сите заедници. 

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер