Фото:Невистинито: Заледени, бран, ајкули, игуани...

Ледено доба во САД.Метеоролошката „циклон бомба“ пратена со силни ветрови и обилни врнежи од снег го погоди североистокот на САД и предизвика вистински хаос и сцени од хорор филмови.

На Флорида по неколку децении падна првиот снег, на социјалните мрежи нон стоп се објавуваат невистините фотографии на „моќната зима“.
Исклучително ниските температури и обилниот снег предизвикаа вистински сообраќаен хасо во Њујорк и Бостон.

Скај њуз објави дека на Флорида паднал првиот снег по повеќе од 30 години, како и дека на брегот н Масачусетс испливале четири замрзнати ајкули.
Поларните температури дури го замрзнаа и океанот, објавени се фотографии од заледен бран на плажата Нентакет.

 На Флорида поради ниските температурии заледени и вкочанети игуани паѓаат од дрвјата.

Скопје Стрит Мјузик фестивал - квалитена музика достапна за сите

 Скопје, Улица, Музика - трите зборови кои во себе ја содржат суштината на тоа што ќе се случува од денеска до 24 на седум различни локации во градот Скопје.

Во рамки на Скопје Струт Мјузик Фестивал 2018 година, чија порака е дека добрата музика треба да биде достапна за сите.

Со концепт кој го нуди годинава, целта е, на граѓаните да им се овозможи на улиците и во своите маала да слушнат квалитетна музика, која инаку ја има само на официјалните сцени и во концертните сали.

Со тоа, градот Скопје ќе се претвори во музичка сцена под отворено небо. Воедно фестивалот го следи форматот на музички фестивал, со што се стреми да го вброи Скопје на мапата на познатите музички фестивали.

За време на фестивалот посетителите ќе можат да слушнат слушнат  Rock and Roll, Jazz, Bossa Nova, етно, класична и филмска музика.

Покрај тоа ќе настапат и специфични состави со француски шансони, еврејска музика и хорско пеење. На репертоарот ќе биде застапена авторска музика но и преработки на познати песни. Во исто време присутните, особено помладите, ќе можат да се запознаат со различни музички инструменти, некои од нив и многу ретки и несекојдневни.

На отворен простор, а не во концертна сала ќе може да се видат најразлични инструменти како ксилофон, вибрафон, акустично пијано, бандонеон.

Изведувачите, каде се вбројуваат познати уметнички имиња, но и аматери, се избрани по пат на конкурс, од страна на селекторот на фестивалот. Учество ќе земат вкупно 24 артисти, групи и ансамбли. Изборот на изведувачи е направен врз основа на квалитетот на музиката и жанрот на музика со која ќе настапат артистите.

Локациите на кои ќе се одржува фестивалот се: Плоштад Македонија, Градски Парк, ТЦ Лептокарија, Паркот кај авиончето во Ново Лисиче, Плоштад Скендербег, платото пред Универзална сала и Боемска улица. Настапите ќе започнуваат во три термини: од 18:00, 20:00 и 22:00 часот, а на последниот ден од фестивалот настапите ќе почнат во 12:00 часот.

Коорганизатор на фестивалот е Конгресен центар Александар Македонски, а покровител е Град Скопје.

Почнува летото, најавено посвежо време

Во Македонија и на северната хемисфера денеска почнува летото, а истовремено на јужната хемисфера настапува зимата.

Во Македонија летото ќе почне во 12 часот и 7 минути. Овој 172 ден во годината е најдолг и ќе трае 15 часа и 14 минути. Сонцето изгреа во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 12 минути. 

Според прогнозата од синоптичарите,првиот летен ден ќе биде сончев со мала до умерена облачност. Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 14 до 19, а  дневната од 21 до 34 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Локална нестабилност ќе има до петок во попладневните часови кога ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе услови значително намалување на температурите во наредните денови. За време на викендот ќе има локален дожд, но без грмежи, а од понеделник се очекува пооблачно време со пообилни врнежи од дожд. 

Летото ќе заврши на 22 септември кога ќе почне есента.

Порно ѕвезда ги бодри руските фудбалери од трибините

Руската ѕвезда Наташа Немчинова ги “запали“ трибините во првите денови на Светското првенство откако се појави на натпревар за поддршка на домаќините.

Русокосата, позната по прекарите Наталија Андреева, Анабел, Дилајла Џи и Даница, влезе во фан зоната, а многу мажи се прашуваа од каде ја познаваат.

Социјалните мрежи, исто така, го рефлектираа нејзиното присуство на стадионот, откако посакаа таа да се појавува почесто на трибините.

 

притисни ентер