Апелација ги отфрли сите жалби за притворите

Апелациониот суд одлучи – 11 осомничени за кои се разгледуваа жалбите, да останат во притвор.
Иако Вишото јавно обвинителство за актерот Владо Јовановски побара да му биде укинат притворот, сепак апелационите судии одлучија тој да остане во истражниот затвор во Шутка.

Покрај Јовановски во притвор остануваат и екс министерот Митко Чавков, вработениот во агенцијата за разузнавање Мунир Пепиќ, оперскиот пејач Игор Дурловски, Богдан Илиевски, началникот Душко Лазаров, Оливер Радулов, Митко Пешов и Илија Славевски.

На одлуките на скопска Апелација реагираше опозицијата. За ВМРО – ДПМНЕ отфрлањето на жалбите е правно неиздржано. Од партијата пишуваат дека судот е соучесник на уништувањето на правната држава.

Во меѓувреме во Апелација се пристигнати 20 жалби од осомничените. Попладневно на јавна седница се разгледуваше и жалбата на пратеникот Сашо Василевски, кој не сакал да присуствува на седницата.

Неговиот адвокат Александар Новаковски побара да му се укине притворот за да се врати во парламентот. Потенцираше, дека Василевски немал намера да бега. Тој од Бугарија се вратил во Македонија, откако дознал дека за него имало отворена истражна постапка, рече адвокатот Новаковски.

Наспроти ова, Вишото Јавно Обвинителство побара жалбата на Василевски да биде одбиена и Василевски да остане во истражниот затвор во Шутка. Обвинителот пред судиите рече дека има реална опасност тој да се даде во бегство и дека ќе влијае врз сведоците.

И додека течат жалбените постапки, полицијата го уапси Младен Додевски – еден од осомничените кој се бараше и со меѓународна потерница. Според полициски извори на Канал 5 Додевски бил уапсен во скопскиот градски парк. 

„Скопско лето“ почнува со концерт на музичари од Израел

Со концерт на Дадо Дганит, позната пејачка и член на Националниот театар на Израел „Хабима“, вечер од 20.30 часот во Македонската филхармонија ќе биде отворен фестивалот „Скопско лето“.

Дирекцијата за култура и уметност-Скопје го организира нејзиното гостување со поддршка од Амбасадата на Израел во Македонија, а со  со концертот ќе бидат одбележани 70 години независност на Израел. 

Дадо Дганит, која на сцената ќе биде придружена со четворица инструменталисти, на своите концерти им дава нов живот на старите ладино мелодии и разновидната еврејска музичка култура ја модернизира збогатувајќи ја со ориентален ритам и звуци на клезмер - музичка традиција на Евреите Ашкенази во Источна Европа. 

Има објавено шест албуми, често е на турнеи низ светот и настапува на светски музички фестивали и на повеќе јазици - хебрејски, француски, шпански, арапаски, како и на ладино - јазикот на сефардските Евреи. 

Во вториот дел од вечерашниот концерт ќе настапи и водечката флејтистка во Израел, Хефциба Зер Авив, која свири на повеќе од 20 видови флејта и претставува уникатен и спектакуларен мозаик од израелски и медитерански егзотичен стил свирење на овој инструмент. 

Има издадено четири албуми, настапила во познати музички центри, меѓу кои и во „Карнеги хол“ во Њујорк во 2012 година со рецитал за флејта. Во 2016-та го отворила концертот на „Дип Парпл“. 

По вечерашното отворање, „Скопско лето 2018“ ќе продолжи со програмските содржини кои традиционално траат до 31 јули. Во 40-те фестивалски дена најавени се околу 50 настани - театарски претстави, концерти од различни жанрови, програми за деца, десетина изложби со домашни и со ликовни уметници од странство, промоции на книги, а од 12 јули во Сули ан ќе ја има и редовната филмска содржина „Кафе кино“. Фестивалот ќе се одржува на 20-ина локации во главниот град. 

Фестивалот е поддржан од  Град Скопје, Министерството за култура и од странски културни центри и амбасади. Директорот на ДКУС Никола Глигоров на прес-конференција рече дека се задоволни што „Скопско лето“ опстојува 39 години на културната мапа на Скопје, но и на државата, и дека со своите атрактивни и квалитетни содржини успева да го задржи вниманието на публиката. 

Сончево со мала до умерена облачност и температура до 34 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 14 до 19, а  дневната од 21 до 34 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 31 степен.

До петок во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Во петок кон крајот на денот ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе продолжи и во сабота и ќе услови значително опаѓање на температурата во наредните денови. За време на викендот ќе има локален дожд, но без грмежи, а од понеделник се очекува пооблачно време со пообилни врнежи од дожд.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

притисни ентер