Задолжувањето – магичен круг од кој нема брз излез

Позитивен ефект во економијата, но со краток рок, така аналитичарите ги коментираат издавањата на еврообврзници.
Велат, праксата покажува дека парите не се користат за поддршка на економијата туку само за тековно работење што само по себе е лош сигнал. Потребна е јасна стратегија за економски развој и надлежните да се обидат средствата да ги насочат во инвестиции кои ќе донесат развој.


Македонија ја издаде шестата еврообврзница. Светла точка  во ова задолжување, е каматната стапка, велат познавачите на проблематиката. Имено 2,75 проценти изнесува каматната стапка на шесттата еврообврзница. Најниска е до сега. Но најважен е ефектот од тоа како се трошат овие средства.
Телоп: (телефонски) Фатмир Бетиќ, економски аналитичар 00:49 2:10негде 3:42.

За покривање на буџетскиот дефицит и враќање стари долгови, ќе се трошат парите од еврообврзницата- кажа вчера ресорниот министер. За повисоки плати во образование и здравство како и повисоки капитални инвестиции. Според министерот државата ќе заштеди 90 милиони евра, ако се земат предвид каматите од другите еврообврзници.

Јавниот долг заклучно со септември 2017та изнесува 4,6 милијарди евра или 45,8 проценти од БДП. 3,1 милијарда е долг кон надвор, а 1,5 милијарди кон домашните кредитори. Најмногу должи централната Влада односно 2,3 милијарди евра.


            Вредност:            Камата:
2005    170 милиони        4,62
2009    175 милиони        9,87
2014    500 милиони        3,97
2015    270 милиони        4,87
2016    450 милиони        5,62
2018    500милиони        2,75

„Скопско лето“ почнува со концерт на музичари од Израел

Со концерт на Дадо Дганит, позната пејачка и член на Националниот театар на Израел „Хабима“, вечер од 20.30 часот во Македонската филхармонија ќе биде отворен фестивалот „Скопско лето“.

Дирекцијата за култура и уметност-Скопје го организира нејзиното гостување со поддршка од Амбасадата на Израел во Македонија, а со  со концертот ќе бидат одбележани 70 години независност на Израел. 

Дадо Дганит, која на сцената ќе биде придружена со четворица инструменталисти, на своите концерти им дава нов живот на старите ладино мелодии и разновидната еврејска музичка култура ја модернизира збогатувајќи ја со ориентален ритам и звуци на клезмер - музичка традиција на Евреите Ашкенази во Источна Европа. 

Има објавено шест албуми, често е на турнеи низ светот и настапува на светски музички фестивали и на повеќе јазици - хебрејски, француски, шпански, арапаски, како и на ладино - јазикот на сефардските Евреи. 

Во вториот дел од вечерашниот концерт ќе настапи и водечката флејтистка во Израел, Хефциба Зер Авив, која свири на повеќе од 20 видови флејта и претставува уникатен и спектакуларен мозаик од израелски и медитерански егзотичен стил свирење на овој инструмент. 

Има издадено четири албуми, настапила во познати музички центри, меѓу кои и во „Карнеги хол“ во Њујорк во 2012 година со рецитал за флејта. Во 2016-та го отворила концертот на „Дип Парпл“. 

По вечерашното отворање, „Скопско лето 2018“ ќе продолжи со програмските содржини кои традиционално траат до 31 јули. Во 40-те фестивалски дена најавени се околу 50 настани - театарски претстави, концерти од различни жанрови, програми за деца, десетина изложби со домашни и со ликовни уметници од странство, промоции на книги, а од 12 јули во Сули ан ќе ја има и редовната филмска содржина „Кафе кино“. Фестивалот ќе се одржува на 20-ина локации во главниот град. 

Фестивалот е поддржан од  Град Скопје, Министерството за култура и од странски културни центри и амбасади. Директорот на ДКУС Никола Глигоров на прес-конференција рече дека се задоволни што „Скопско лето“ опстојува 39 години на културната мапа на Скопје, но и на државата, и дека со своите атрактивни и квалитетни содржини успева да го задржи вниманието на публиката. 

Сончево со мала до умерена облачност и температура до 34 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 14 до 19, а  дневната од 21 до 34 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 31 степен.

До петок во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Во петок кон крајот на денот ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе продолжи и во сабота и ќе услови значително опаѓање на температурата во наредните денови. За време на викендот ќе има локален дожд, но без грмежи, а од понеделник се очекува пооблачно време со пообилни врнежи од дожд.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

притисни ентер