Да се реши проблемот со сивата економија, наместо да се зголемува старосната граница за пензионирање

Зголемување на старосната граница одење во пензија за сиге категории на работници само по себе не е хуман чин, не е во ред да се става на исто рамниште работникот во канцеларија и оној во текстилната хала или металушката работилница, видот на работата и здравствените последици се несразмерно различни, велат експертите.
 Дупката во фондот за пензиско осигурување нема да се надомести со 2 годишно продолжување на стажот, на работникот што се чувствува способен треба да му се даде можност да работи и поодминати години од животот,но јна доброволна основа  вели Димитров од организација на работодачачи.

За дефицитот во ПИОМ, дополнителен проблем е сивата економија, работа на црно значи и неплаќање средства во фондот за пензиско.

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија не го поддржува предлогот за зголемување на старосната , според нив дури и негативно ќе влијае врз работниците, компаниите и економијата, соопштуваат од таму.

Во Македонија повеќе од половина од пензионерите се приматели на минималната пензија, околу 5 отсто се приматели на пензија повисока од просечната плата. Стареењето на населението не треба да се гледа како главен проблем за одржливоста на пензискиот фонд, треба да се донесат стратегии за поттикнување и на третиот столб со цел зголемување на неговото влијание врз пензиските приходи, се вели во соопштението. 

Зголемувањето на придонесите за 2%  е прифатливо решение. Од таму посочуваат дека е потребно системско унапредување за одржливост на ПИОМ преку  зголемување на стапката на вработување, стимулирање и поддршка на формализација на неформалните економски активности со што стапката на вработени наспроти пензионерите ќе се зголемува.

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер