Откопани 120 години стари шишиња од најпознатиот Француски шампањ

Производителите на најскапиот Француски шампањ , Пол Рожер , откопа шишиња стари 120 години.
Шишињата шампањ биле закопани во винскиот подрум на два ката , што пропаднал во земја во 1900 година . Досега се пронајдени 26 шишиња шампањ , за кои се претпоставува дека може да се пијат .
Производителот на шампањот  Пол Рожер , омилен пијалок и на Черчил , вели дека во пропаднатата визба тогаш имало 1,5 милиони шишиња . До сега не се вршеле ископувања , зашто при првиот обид да се извадат, пропаднал подрумот на соседната визба.
Дури петтата генерација сопственици на винарската визба почнале со ископи за да може на местото на пропаднатата , да изградат погон за пакување . При поставувањето на темелите , работниците наишле на тунел , каде ги ископале првите шишиња. Велат дека поради глинестата почва , вината се во добра состојба . Тапите , затворени со метални држачи го преживеале времето , така што сопствениците се надеваат дека по завршените анализи , ќе може да го продаваат шампањот .
Велат дека годините пред пропаѓањето на визбата , од 1887 до 1898 , биле познати по доброто вино , така штп сметаат дека вината би можеле да се пијат .

Инаку , како што наведуваат Британските медиуми , Винстон Черчил го пиел само овој вид шампањ  и за време на својот живот испил 42 000 шишиња од истиот пијалок.

Ваква невеста досега никогаш не сте и нема да видите!(видео)

Том Гарднер ја чекал својата идна сопруга Бетх да дојде до олтарот, но кога се свртел останал шокиран. Ова дефинитивно не е венчавка каква што очекувал.

Поради старите обичаи не можел да ја види невестата до тој момент. Тоа се нарекува “first look” (прв поглед).

Обично сопрузите се оние кои прават шеги на сметка на сопругите но тоа се сменило во ова видео. Тоа што е интересно е дека оваа венчавка почнува како и секоја друга, но тогаш се случува луд пресврт какво што никој не очекувал.

Видеото станало вирално и луѓето го делат со своите пријатели и семејствата. Дали вие ова би го направиле на вашата венчавка?

Неверојатно операции кои се изведени на човековото тело (видео)

Медицината прави чуда.

Едно до најголемите човечки чуда дефинитивно е медицината. Операциите кои денес се изведуваат порано биле научна фантастика пред неколку децении. Токму некои од неверојатните операции за кои може повеќе да дознаете вклучуваат и спојување на преполовен рбетен столб, операција изведена во матка и други.

Повеќе ништо не е научна фантастика, а овие операции се успешно изведени и луѓето преживеале.

Во продолжение погледнете некои од најбизарните операции кои се изведени на човечкото тело.

Една состојка која сите ја имаме во кујна прави чуда за вашата коса и не станува збор за маслиново масло

Понекогаш најдобрите производи за убавина се кријат, онаму каде никогаш не би очекувале, во вашите кујнски плакари.

Сигурно сте слушнале до сега за сите “магични” својства на маслиновото масло за нега на косата и хидратација на косата, но се чини дека уште една клучна состојка за салатите е одлична подготовка за нега на коса.

Станува збор за јаболковиот оцет, кој има корисен ефект врз косата, меѓу другото, и темелно чистење на темето. Јаболковиот оцет, исто така, помага во зајакнување на косата, го поттикнува растот на косата, ги отстранува остатоците од другите производи и помага во отстранувањето на првутот. Исто така, нема да ја наруши pH рамнотежата на косата и ќе и даде здрав сјај се до врвовите.

Морате да признаете дека листата на придобивките кои и ги овозможува јаболковиот оцет на вашата коса е навистина долга и тешко дека во продавниците ќе најдете производ кој може да се мери со ова “чудо” од кујната.

притисни ентер