Страшна најава:Наскоро пристигаат роботи со сила како 500 луѓе!(видео)

Роботи кои не може да се уништат слични на Терминатор за само 50 години би можеле да станат водечка служба за итни случаи, предвидува футоролог Мет Шор.
Овие киборзи ќе може да делуваат во екстремни временски услови во кои сегашните машини не можат.
На услуга ќе бидат 24/7, ќе имаат сила како 500 луѓе и ќе можат да ги спасуваат луѓето кои доживеале катастрофа.
-Во кризни ситуации стана неопходно да се размислува инвентивно. Пронаоѓачите веќе сега размислуваат за начините на кои службите за итни случаи може да унапредат поефикасно спасување на луѓето, а нема сомнежи дека роботиката е едно од клучните решенија“, вели Шор.
Тој смета дека роботите ќе бидат во состојба брзо да реагираат во случај на сообраќајни несреќи и дека ќе можат да го чистат снегот побрзо од што луѓето било кога би можеле. Исто така ќе знаат да извршуваат оживување на луѓето но ќе можат да им упатат зборови наутеха.
На тој начин роботите ќе бидат асистенти на полицијата, пожарникарите и брзата помош и ќе спасат стотици животи.
Тие ќе имаат и органски и биохемички делови на телото. А ќе бидат направени од материјал кој е отпорен на огин. 

Почнува летото, најавено посвежо време

Во Македонија и на северната хемисфера денеска почнува летото, а истовремено на јужната хемисфера настапува зимата.

Во Македонија летото ќе почне во 12 часот и 7 минути. Овој 172 ден во годината е најдолг и ќе трае 15 часа и 14 минути. Сонцето изгреа во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 12 минути. 

Според прогнозата од синоптичарите,првиот летен ден ќе биде сончев со мала до умерена облачност. Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 14 до 19, а  дневната од 21 до 34 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Локална нестабилност ќе има до петок во попладневните часови кога ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе услови значително намалување на температурите во наредните денови. За време на викендот ќе има локален дожд, но без грмежи, а од понеделник се очекува пооблачно време со пообилни врнежи од дожд. 

Летото ќе заврши на 22 септември кога ќе почне есента.

Порно ѕвезда ги бодри руските фудбалери од трибините

Руската ѕвезда Наташа Немчинова ги “запали“ трибините во првите денови на Светското првенство откако се појави на натпревар за поддршка на домаќините.

Русокосата, позната по прекарите Наталија Андреева, Анабел, Дилајла Џи и Даница, влезе во фан зоната, а многу мажи се прашуваа од каде ја познаваат.

Социјалните мрежи, исто така, го рефлектираа нејзиното присуство на стадионот, откако посакаа таа да се појавува почесто на трибините.

 

Меланија и Летиција: Кралиците на стилот ги одмерија силите, која победи? (фото)

Шпанската кралица Летиција и првата дама на САД, Меланија Трамп привлекоа посебно внимание кај модниот свет.

Нивната средба во Белата куќа остана без победник, бидејќи и двете дама покажаа исклучителен стил.

Убавата шпанска кралица повторно покажа дека има извонредно чувство за стил одлучувајќи се за розовиот фустан кој ја следи линијата на телото, украсен со копчиња. Нејзиниот фустан е креација на Мајкл Корс.

Foto: Getty

Меланија делуваше сензационално во интересниот фустан со А-крој без ракави во комбинација со сивозелена и бела боја.

И двете дами делуваа пристојни, софистицирано и одмерено.

Без премногу детали и накити, тие покажаа како и жените во зрели години можат да бидат облечени со стил.

притисни ентер