Потресни сведоштва на преживеаните во авионската несреќа во Непал

,,Слушнавме силна експлозија , а потоа авионот се затресе и сите плачевме и се молевме за спас” , раскажуваат преживеаните патници од авионската несреќа на аеродромот во Катманду.
Во авионот имало 71 патник и членови на екипажот , а до сега е потврдена смртта на 49 лица.  Причината за падот на авионот се уште не е утврдена , додека трае анализата на црната кутија. Авионот бил стар 17 години . Еден од патниците се сеќава дека по падот , имало пожар во авионот и не може да се сети како успеал да излезе .
,, Седев на седиштето до излезот за евакуација и најверојатно сум паднал од таму , кога спасувачите ја отворија вратата “ , раскажува патникот Кешав Пандев.
29- годишната наставничка од Бангладеш раскажува дека се пробивала низ пожар , кога ја здогледале спасувачите и ја извлекле надвор . 
,, Авионот се нишаше , одеше лево – десно . Мислев дека се само турбуленции “ , изјави Санам Шакја , кој успеал да излезе низ прозорецот.

Во межувреме е пронајдена црната кутија и почна идентификувањето на жртвите .

Авионот вчера се урна при слетувањето на аеродромот во Катманду, удрил во оградата и се запалил . 

Почнува летото, најавено посвежо време

Во Македонија и на северната хемисфера денеска почнува летото, а истовремено на јужната хемисфера настапува зимата.

Во Македонија летото ќе почне во 12 часот и 7 минути. Овој 172 ден во годината е најдолг и ќе трае 15 часа и 14 минути. Сонцето изгреа во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 12 минути. 

Според прогнозата од синоптичарите,првиот летен ден ќе биде сончев со мала до умерена облачност. Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 14 до 19, а  дневната од 21 до 34 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Локална нестабилност ќе има до петок во попладневните часови кога ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе услови значително намалување на температурите во наредните денови. За време на викендот ќе има локален дожд, но без грмежи, а од понеделник се очекува пооблачно време со пообилни врнежи од дожд. 

Летото ќе заврши на 22 септември кога ќе почне есента.

Порно ѕвезда ги бодри руските фудбалери од трибините

Руската ѕвезда Наташа Немчинова ги “запали“ трибините во првите денови на Светското првенство откако се појави на натпревар за поддршка на домаќините.

Русокосата, позната по прекарите Наталија Андреева, Анабел, Дилајла Џи и Даница, влезе во фан зоната, а многу мажи се прашуваа од каде ја познаваат.

Социјалните мрежи, исто така, го рефлектираа нејзиното присуство на стадионот, откако посакаа таа да се појавува почесто на трибините.

 

Меланија и Летиција: Кралиците на стилот ги одмерија силите, која победи? (фото)

Шпанската кралица Летиција и првата дама на САД, Меланија Трамп привлекоа посебно внимание кај модниот свет.

Нивната средба во Белата куќа остана без победник, бидејќи и двете дама покажаа исклучителен стил.

Убавата шпанска кралица повторно покажа дека има извонредно чувство за стил одлучувајќи се за розовиот фустан кој ја следи линијата на телото, украсен со копчиња. Нејзиниот фустан е креација на Мајкл Корс.

Foto: Getty

Меланија делуваше сензационално во интересниот фустан со А-крој без ракави во комбинација со сивозелена и бела боја.

И двете дами делуваа пристојни, софистицирано и одмерено.

Без премногу детали и накити, тие покажаа како и жените во зрели години можат да бидат облечени со стил.

притисни ентер