Градскиот хор од Гевгелија утре прославува 20 години постоење

Градскиот мешан хор „Гортинија“, којшто зазема посебно место во гевгелиската музичка историја, утре одбележува 20 години уметничка активност.
Значајниот јубилеј хорот ќе го прослави со свечен концерт во салата на Народниот театар,на кој под диригентската палка на Илија Атанасов ќе бидат исполнети неколку познати госпел теми и творбите „Кумановка“ од Трајко Прокопиев и „Оро“ од Тодор Скаловски во која како гостин ќе настапи Момчило Делев на тапани.

Како гости на јубилејниот концерт ќе настапат и членовите на академскиот хор „Кораис“ од Солун кои во првиот свој настап пред гевгелиската публика ќе се претстават со извадоци од балетот „Зорба“ на Микис Теодоракис под раководство на диригентот Јанис Филипопулитис и клавирска придружба на Елеонора Калатсиду.

Почетокот на свечениот концерт е закажан за 19.30 часот, а претходно прием хористите и нивните гости од Солун ќе приреди гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков. 

Станарите се вратија дома,смрдеата била од пелени

Градоначалникот на Скопје , Пегтре Шилегов вечерва изјави дека непријатната миризба во зградата во Аеродром била од пелени во станот 11 , каде живееле две постари жени. 

Станот број 11 ќе се дезифицира ,а миризбата и штипењето на очите кај дел од станарите било од амонијак од пелените , кои биле чувани во станот. Службите за социјална заштита вечерва биле кај жените , така што ќе го преземат случајот , рече градоначалникот на Скопје , Шилегов доцна вечерва.

Освен противопжарните екипи , Итнатат помош, инспекциите  и полицијата , вечерва во зградата пристигнаа и припадници на Армијатта од АБХ единицата , за да утврдат од каде доаѓа загадувањето и колку е опасно.

За среќа , изворот на непријатната миризба е најден и зградата е безбедна , така што околу полноќ сите станари се вратија во своите домови. 

Ахмети: На 30 септември гласаме за НАТО и ЕУ

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска порача дека на 30 септември се гласа иднината на оваа земја, ќе се гласа дали ќе имаме стабилна држава со развој и напредок.

- Бараме членство во ЕУ и НАТО. На 30 септември се гласа за Македонија, за иднината на оваа земја, изјави Али Ахмети, додавајќи дека ни останува да се мобилизираме 

На средбите со жителите од населбите Шуто Оризари, Бутел и Чучер Сандево, Ахмети беше придружуван од градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу, од поранешниот градоначалник на општина Чаир Изет Меџити и од пратениците Артан Груби и Ејуп Алими. 

Станари во Аеродром се евакуираа поради присуство на непознат гас

Поради остар мирис кој го отежнува дишењето вечерва беа евакуирани жителите од станбениот комплекс во ТЦ „Скопјанка“, во скопската Општина Аеродром.

На самото место се скопскиот градоначалник , Петре Шилегов , како и инспекциски служби , кои им се придружија на припадниците на Противпожарната бригада, на полицијата и на Итната помош.  

Таму е нашиот репортер Јован Ѓорговски.

притисни ентер